Újlétáról egy 400 négyzetméter alapterületű, négyszintes raktár kerül a múzeumfaluba, amely az Alfa kulturális beruházási program 13 millió forint összegű pályázati támogatásával épül újjá - mondta el Páll István igazgató. A múzeumfaluban újra felépítendő egykori magtárban előadó- és kiállítótermeket is berendeznek, hogy a téli rendezvényeknek, tárlatoknak helyet tudjanak biztosítani.
Nyírgyulajból és Nyíregyházáról egy szikvízüzemet telepítenek át a skanzenbe, természetesen a szódavíz-készítő berendezésekkel együtt, amelyeket már felújítottak, működőképessé tettek.
Egy magyarországi kötődésű holland állampolgártól - ugyancsak adományként - kisvárosi nyomdaüzemet kapott a nyírségi múzeumfalu. A debreceni Alföldi Nyomda betűkészletet adott hozzá, a nyíregyházi görög katolikus püspöki hivatal pedig egy 19. századi papírvágó gépet.
A szikvízüzemet május elsején, a nyomdát pedig június 24-én nyitják majd meg, és működés közben is láthatják majd azokat a látogatók.
Páll István a sajtótájékoztatón beszámolt arról is, hogy a téli szünet után március 9-én tartják az első rendezvényt, a hagyományos népi téltemetést a sóstógyógyfürdői múzeumfaluban. A létesítmény március 18-tól már minden nap nyitva lesz, akkor kezdődik egy babakiállítás Ulrichné Suták Mónika híres gyűjteményéből. Március 24-én húsvéti népművészeti vásárra és kézműves kiállításra várják az érdeklődőket.
Az idei programból az igazgató kiemelte még a szeptember 19-én és 20-án tartandó Kóstolja meg Magyarországot elnevezésű népi gasztronómiai bemutatót, melynek díszvendégei az idén a szlovákiai kisebbségek lesznek. A rendezvénysorozatot novemberben a Márton napi vígasságokkal zárják. Az idén mintegy nyolcvanezer vendéget várnak a múzeumfaluba, hasonlóan az elmúlt évi látogatói számhoz.