2024. november 26. - Virág

A Zöld Hályog világnapja

Először az idén rendezik meg március 6-án a Zöld Hályog Világnapját a Glaukóma Világszervezet és a Glaukómás Betegek Világszervezetének kezdeményezésére. A nap célja a lakosság széleskörű felvilágosítása e betegségről, a rettegett vakság megelőzésének leh
2008. március 5. szerda 11:57 - Hírextra
A zöld hályog (glaukóma) népbetegség, amely a fejlett országokban a második helyen áll a vakságot okozó kórok között. Lényege a látóidegrostok lassan előrehaladó és megfordíthatatlan pusztulása, amit leggyakrabban a szem belső nyomásának megemelkedése okoz. Az idegrostok károsodása megakadályozza, hogy a látóideghártyáról az agyba jusson a képi információ. A betegség létrejötte nem függ az életmódtól, étrendtől, csupán annyi bizonyos, hogy a hajlam örökölhető, és hogy gyakorisága az életkor előrehaladtával nő. A 40 év feletti lakosság mintegy két százalékát érinti a ma még gyógyíthatatlan betegség, de korai diagnózissal, hatékony gyógyszeres kezeléssel és rendszeres orvosi ellenőrzéssel a látás akár egy életen át megőrizhető.

A zöld hályog hosszú ideig teljesen tünetmentes, így sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor a látásuk már nagymértékben megromlott. A jellegzetes glaukómás roham csak az esetek tíz százalékában fordul elő, ilyenkor a szem belsejében folyamatosan termelődő ún. csarnokvíz elvezető újainak hirtelen bekövetkező teljes elzáródása heves, néha alig elviselhető fájdalommal, azonnali jelentős látásromlással jár.

Még a fejlett országokban is minden diagnosztizált glaukómásra jut egy diagnosztizálatlan, aki nem tud betegségéről, miközben látása folyamatosan károsodik. A szemész szakorvos speciális, fájdalommentes vizsgálattal már akkor is felismeri és sikeresen tudja kezelni a betegséget, amikor a páciensnek még egyáltalán nincsenek panaszai. Ezért rendkívüli fontosságú a zöld hályog ismerete, illetve szűrése, amelyre a világnap egyedülálló lehetőséget nyújt.

Negyvenéves kor felett évenkénti szemorvosi ellenőrzés ajánlott mindenki számára, ugyanis minél korábban felismerik és kezelik a zöld hályogot, annál sikeresebben késleltethető a látásromlás, s így megelőzhető a vakság kialakulása. Ma már olyan korszerű szemcseppek állnak rendelkezésre, melyeket naponta mindössze egyszer cseppentve a zöld hályogos betegek látása megőrizhető akár életük végéig.

A kezelésben nem részesülők visszafordíthatatlan látáskárosodásra, végső stádiumban teljes vakságra lehetnek ítélve. A világnap keretében szerte a világon - idehaza Budapesten, Debrecenben, Esztergomban, Győrött, Kecskeméten és Gyulán - ingyenes szűréseket és lakossági tájékoztatókat rendeznek.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását