"A középiskolai ivászat a messze a legjobb előrejelzője az egyetemisták alkoholfogyasztásának" - jelentette ki Amelia M. Aria, a Marylandi Egyetem kutatója.
"Az a diák, aki a középiskola alatt nem ivott alkoholt, a továbbtanulás első évében kevesebbet fog" - állapította meg a Substance Abuse Treatment, Prevention and Policy című online szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzője, aki általánosítva leszögezte, hogy a középiskolások alkoholfogyasztásának szintje közvetlen kapcsolatba hozható azzal, mennyit isznak majd elsőéves egyetemistaként.
A kutatás során több mint 1200 egyetemistát (fiúkat és lányokat) faggattak ki egészségügyi kockázataikról, többek között az alkohol- és drogfogyasztásukról. Azt is figyelembe vették, hogy kit mennyire ellenőriztek a szülei a középiskolás évek alatt, mennyire volt szigorú a megbeszélt családi szabályok számonkérése.
"Világosan kimutatható volt, hogy a gyerekek pontosan tudták, milyen elvárásaik vannak a szüleiknek" - értékelte Aria.
A szigorúbb ellenőrzés következtében a tinédzserek a középiskolában és az egyetemre bekerülve is kevesebbet ittak. Igaz, hogy a statisztikai módszerekkel történt ellenőrzés során kiderült: a korán kezdett, folyamatos ellenőrzés sem tudta közvetlenül befolyásolni a későbbi italozást.
Aria azért felhívta rá a szülők figyelmét, hogy ha bizonyos szinten az egyetemi évek alatt is megpróbálják kordában tartani gyermekeiket, az megvédheti őket az alkoholfüggőségtől.
A tudós azonban azt sem rejtette véka alá, hogy nem könnyű megtalálni azt a helyes egyensúlyt, amikor a fiatal felnőtt még nem érzi, hogy önállóságába gázoltak, de a szülő sem adja ki teljesen a kezéből a gyeplőt.