Az elismerés - mint mondta - a "hab a tortán" a Minden Gyereknek Laptopot (OLPC) program számára, amely Deyan Sudjic, a múzeum igazgatójának szavai szerint "nemes kezdeményezés egy gonosz világban."
Az OLPC 2005-ben indult, célja, hogy a harmadik világ gyermekei is korszerű számítógéphez juthassanak. A készüléket a világhírű Massachusetts Institute of Technology (MIT) amerikai kutatóegyetemen fejlesztették. Energiaigénye 90 százalékkal kisebb a standard laptopokénál és kézi erővel (kurblizással) vagy napenergiával is feltölthető. A zöld-fehér masina vízálló, 50 Celsius fokos melegben sem mondja fel a szolgálatot és a képernyője erős napfényben is jól olvasható.
Az idén először kiosztott Brit Insurance Design Award nyertesét az utóbbi 12 hónap több mint 100 formatervezői produktuma közül választották ki. A jelölteket hét csoportba sorolták, a kategóriánkénti eredményt a múlt héten hozták nyilvánosságra. A legjobb építészeti dizájn például a Madárfészeknek becézett új pekingi olimpiai stadion, a közlekedés kategória nyertese pedig egy gyermek-kerekesszék, amelynek méretét aszerint lehet állítani, hogy hol tart a gyerekek a növésben.
A hét első közül került ki a fődíjas, az úgynevezett százdolláros laptop. "A gyerekek vágyainak és igényeinek megfelelő készüléket akartunk fejleszteni, amely olcsó és energiatakarékos is egyben és fordulatot hoz a számítógép-dizájnban" - mondta Yves Béhar. A tervező hangsúlyozta: egyetlen újítást sem védettek le, semmi akadálya, hogy az alacsony fogyasztású, olcsó modellek a nyugati piacon is megjelenjenek.
A gép előállítási költsége a tervezettnél némileg magasabb, 180 dollár (30 ezer forint). Tavaly novemberben jelent meg, azóta nagyjából 600 ezer talált gazdára Perutól Etiópián át Mongóliáig - áll a londoni The Guardian honlapján megjelent beszámolóban.
A Dizájnmúzeum a Brit Insurance Design Award egész mezőnyét bemutató kiállítást rendezett. A tárlat április 27-ig látható. További információ a www.designmuseum.org honlapon.