900 milliárd dollár nehezen elképzélhető összeg: magyar pénzben több mint 148 ezer milliárd forint.
Hozzátette: a klímaváltozással összefüggésben a szélsőséges események intenzitásának és gyakoriságának további növekedése várható. Mindez hangsúlyozza a globális megfigyelések fontosságát.
Minderről a Meteorológiai Világnap alkalmából beszélt az OMSZ elnöke az intézet székházában tartott ünnepségen, megerősítve a Meteorológiai Világszervezet (WMO) főtitkárának, Michel Jarraudnak "Bolygónk megfigyelése egy jobb jövő érdekében" című üzenetét, amely a meteorológia fontosságára, az adatok sokoldalú hasznosítására hívta fel a figyelmet.
Kovács Kálmán, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára szerint a szlogen jól írja le azt a változást, amelyet az emberek várnak a meteorológiai szolgálattól. Az előrejelzés ma már nemcsak arról szól, hogy lehet-e másnap ünnepséget rendezni a szabadban, vagy elfagy-e a termés, hanem arról is, hogy évtizedek múlva mit hozhat az éghajlatváltozás.
Az ünnepségen Kovács Kálmán szakmai kitüntetéseket, Schenzl Guidó-díjat, Pro Meteorológia emlékplakettet és elismerő oklevelet adott át, majd Nagy Zoltán, a Földfelszíni Megfigyelések Osztály osztályvezetője tartott előadást.
A Meteorológiai Világnapot annak emlékére tartják, hogy 1950. március 23-án életbe lépett az 1873-ban alapított Nemzetközi Meteorológiai Szervezet utódaként megalakult Meteorológiai Világszervezet (WMO) alapokmánya.