Gyerekkorát Washington és Tennesse között ingázva töltötte, hamar belecsöppent a politika világába. A Harvard Egyetemen végezte tanulmányait, 1969-ben diplomázott. (Az egyetemen egy ifjú színészpalánta, bizonyos Tommy Lee Jones volt a szobatársa.) Később a Vanderbilt Egyetemen jogot tanult, de az újabb diplomát a politikai karrier miatt már nem szerezte meg.
A vietnami háborút ellenző Gore 1969-ben kapott behívót, a hadsereg kötelékeiben katonai újságíróként teljesített szolgálatot, majd 1971 januárjától öt hónapot töltött Vietnamban.
A háború után újságíróként a The Tennessean című lapnál helyezkedett el, oknyomozó riporterként korrupciós ügyeket derített fel. 1976-ig dolgozott az újságnál, ezekben az években építési vállalkozóként is tevékenykedett, 1973-tól farmerként állattenyésztéssel és dohánytermesztéssel is foglalkozott.
A politikai pályára 1976-ban lépett, Joe L. Evins megüresedett helyéért szállt ringbe Tennessee állam 4. számú választókörzetében. Háromszor (1978-ban, 1980-ban és 1982-ben) választották újra, 1984-ben már a szenátusi székért indult. Ezt a választást is megnyerte, két cikluson át, 1993-ig képviselte szenátorként Tennesseet.
A kongresszusban töltött évek alatt egyre nagyobb befolyásra tett szert, a nyolcvanas években törvénytervezetet nyújtott be, a róla elnevezett Gore Bill 1991-es elfogadása nagyban hozzájárult az internet széles körben való elterjedéséhez. 1988-ban indult a demokrata elnökjelöltségért, de alulmaradt Michael Dukakisszal szemben. Fia 1989-ben súlyos autóbalesetet szenvedett, hosszas lábadozása miatt Gore úgy döntött, hogy 1992-ben nem indul az elnöki tisztségért.
Mérlegen a Föld (Earth in Balance) címmel könyvet írt, Kennedy óta ő volt az első szenátor, akinek könyve hivatali ideje alatt felkerült a New York Times bestseller listájára.
Végül mégis a nagypolitika színpadára került, Bill Clinton őt választotta alelnök-jelöltjének. A páros két cikluson át (1993-2001) maradt a Fehér Házban. 2000-ben ő volt a Demokrata Párt elnökjelöltje, s minden idők egyik legellentmondásosabb választásán maradt alul George W. Bush akkori texasi kormányzóval szemben. Gore lett az Egyesült Államok harmadik olyan elnökjelöltje, aki összességében több szavazatot kapott ellenlábasánál, de az elektori kollégiumban nem volt többsége.
A jogi küzdelemmel végződő választás után háttérbe vonult, 2002-ben bejelentette, hogy nem indul a következő elnökválasztáson. A közéletbe a környezetvédelem és a klímaváltozás elleni küzdelem élharcosaként tért vissza, 2006-ban Kellemetlen igazság (An Inconvenient Truth) címmel jelentetett meg könyvet, amiért Quills Awards irodalmi díjjal tüntették ki. A könyv alapján készült dokumentumfilmért Oscar-díjat is kapott.
2005-ben megalapította a Current TV-t, amelynek műsorát nagyrészt a nézők szerkeszthetik. Az ötletért 2007-ben egy Emmy-díjat is begyűjtött.
A négygyerekes Gore-t a 2008-as elnökválasztás előtt sokan győzködték, hogy induljon újra a tisztségért, de végül nem szállt ringbe. A kiélezett demokrata párti előválasztásban most mindenki azt találgatja, hogy a két jelölt közül kit fog támogatni.
A nyolc évvel ezelőtt sokak által leírt Gore manapság hatalmas népszerűségnek örvend az Egyesült Államokban, noha több támadás is érte, amiért a környezetvédelem élharcosához méltatlanul magánrepülőgéppel utazik, és hatalmas házának fenntartása tetemes mennyiségű energiát fogyaszt.