"Mediciek fénykora - élet és művészet a reneszánsz Firenzében"
A fogyatékossággal élők szervezeteinek képviselőit látta vendégül hétfőn a Szépművészeti Múzeum; a "Mediciek fénykora - élet és művészet a reneszánsz Firenzében" című kiállítás tapintható tárlatát Kiss Péter kancelláriaminiszter és Mihály Mária, a Szépműv
2008. március 31. hétfő 13:34 - Hírextra
A Reneszánsz Év eseménysorozatának nyitóprogramja, a Mediciek korának Firenzéjét bemutató nagyszabású kiállítás ugyan már január 24-én megnyílt, a hétfő délelőtt azonban csak a fogyatékossággal élőké volt: a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, a Vakok Állami Intézetei, a Vakrepülés Színjátszó Egyesület, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége és a Magyar Paralimpiai Bizottság mintegy 150 - nagyrészt fiatal - képviselője tekinthette meg a tapintható tárlatot.
A speciális kiállításon épületek, érmék, szobrok, hangszerek makettjei, ruhák, anyagok és tapintható térképek várják a látogatókat, akik kezükbe vehetik korabeli firenzei szövetek másolatait, kitapogathatják a leghíresebb épületek formáit vagy akár a legnagyobb Mediciek mellszobrait is. Minden műtárgyhoz tartozik Braille-írásos magyarázat, és az igénybe vehető hangos tárlatvezető (audio guide) rendszer is sok hasznos információval szolgál.
Mint Tettamanti Zsófia múzeumpedagógus, a tapintható tárlat egyik szervezője az MTI-nek elmondta, a kiállítás anyagának összeállításakor nem az eredeti műtárgyak egyszerű reprodukciójára, hanem egy eredeti, játékos kontextus kialakítására törekedtek, és ehhez válogatták a "feladatokat" is.
Firenze híres, liliomos címerének tapintható változata mellett például egy liliom- és egy írisz-reprodukció található, így a látássérültek maguk fedezhetik fel, hogy a heraldikai szimbólum valójában inkább az utóbbi virágot formázza - említette példaként.
Tettamanti Zsófia másik kedvence egy műanyag, kínai Dávid-szobor, mely "eredeti firenzei szuvenír". Az olcsó, fröccsöntött emléktárgy a mai, turistáktól hemzsegő toszkán várost hozza be a múzeumba, egyúttal új funkciót nyer, hiszen megtapogatva Michelangelo márványszobrának formáit idézi.
A múzeumpedagógus hozzátette: nem csupán a fogyatékossággal élők látogatják szívesen a tapintható tárlatot, a reneszánsz képzőművészetének újszerű megidézése ugyanúgy vonzza a látó gyerekeket és néha a felnőtteket is.
Forrás: MTI