A látogatás alkalmából az OKM küldöttsége több megbeszélésen vett részt. Többek között találkoztak az Utilitas Kft és a Part of Art Alapítvány illetékeseivel, akik tavaly nyáron közösen nyerték el a szobor állagának felmérésére kiírt pályázatot.
Schneider Márta szerint a kivitelezők úgy tervezik, hogy a munkálatok két évig is eltarthatnak, mivel úgy számoltak, hogy a helyszíni restaurálás miatt csak a nyári hónapokban dolgozhatnak.
A szakállamtitkár elmondta: a magyar fél azonban kész olyan korszerű technológiát biztosítani, amely lehetővé teszi a folyamatos munkát, és ez jelentősen lerövidítheti a kivitelezési időt. Hozzátette: Magyarország azt szeretné, hogy a szoborcsoport már az év végéig nyerje vissza egykori pompáját.
A román és a magyar szakértők a következő hetekben kidolgozzák a kivitelezés pontos ütemtervét és a restaurálás költségvetését.
A delegáció tagjaként Mezős Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke úgy nyilatkozott, hogy újabb szakaszba lépett a restaurálási folyamat, amelyben már konkrét szakmai kérdésekről tárgyalnak.
Románia és Magyarország közösen vállalta, hogy felújítja Fadrusz János 1902-ben felavatott műalkotását. A két ország fele-fele arányban finanszírozza a munkálatokat.