Irodalmi párbajt indít az m2
Neves írók, költők, művészek, színészek mérik össze tudásukat a Nyugat című irodalmi folyóirat alapításának 100. évfordulója kapcsán szervezett vetélkedősorozatban az m2 képernyőjén vasárnaptól hetente - közölte a Magyar Televízió csütörtökön az MTI-vel.
2008. április 3. csütörtök 14:21 - Hírextra
"Milyen érvekkel védte magát a bíróság előtt Ady, és egyáltalán, hogyan került a rendőrség látókörébe? Melyik nyugatos író vizsgázott éppen csak elégségesre a gimnáziumban magyar irodalomból?" - ilyen kérdésekre keresi a választ Mácsai Pál, Lator László, Kéri Kitty, Bíró Kriszta, Várady Szabolcs, Bálint András, Fullajtár Andrea, Ráckevei Anna, Hegedűs D. Géza, Szabó T. Anna, Békés Pál és Grecsó Krisztián adásról adásra.
A Nyugat 100 - A vetélkedő című műsorból kiderül, hogy a megoldást a tanulmányok, visszaemlékezések mellett gyakran magukban a versekben és a regényekben érdemes keresni - olvasható a közszolgálati televízió közlésében.
A játékok között lesz barkochba, műfelismerés, színészi tehetséget követelő feladat, sőt gyakran új irodalmi alkotások is születnek.
A nyugatosok világát legjobban ismerő művészek könnyed beszélgetés keretében mutatják be a Nyugatosokról szóló történeteket és irodalomtörténeti csemegéket szerelmekről, barátságokról, vitákról, párbajokról.
Csinszkát, Kosztolányinét és Babitsot maguk a művészek játsszák el bizonyos szituációkban, de tárgyi ereklyék, archív hang- és képanyagok is színesítik a háromfős csapatok vetélkedőjét.
A XX. századi magyar irodalom meghatározó folyóirata, a Nyugat hivatalosan 2008. január 1-jén ünnepelte elindulásának 100. évfordulóját, amire több intézmény számos programmal emlékezik. A Magyar Televízió Nyugat 100 címmel indított irodalmi évadot.
Az 1908-tól 1941-ig kiadott folyóiratban mások mellett Babits Mihály, Osvát Ernő, Ignotus, Ady Endre, Móricz Zsigmond, Tóth Árpád, Csáth Géza, Füst Milán és Krúdy Gyula írásai jelentek meg.
Az Ady, Babits, Kosztolányi, Móricz alkotta első generáció 1909-re állt össze, és Babits haláláig együtt is maradt, noha a mindig új zsenik után kutató szerkesztő, Osvát Ernő és a kiadáshoz anyagi támogatást nyújtó Hatvany Lajos között akadtak nézeteltérések.
A Nyugat 33 éve a magyar irodalom, a pezsgő magyar szellemi élet aranykorát fémjelezte.
Forrás: MTI