Az Országos Cigány Önkormányzat elnöke a találkozót követően az MTI-nek azt mondta: a montenegrói delegáció egész Európára vonatkozóan példaértékűnek nevezte a magyarországi kisebbségi önkormányzati rendszert, és a magyar kormányzat által elfogadott és elindított Roma Évtized Program kétéves cselekvési tervét, amelyet két héttel ezelőtt egy holland alapítvány is kitüntetéssel ismert el.
A roma politikus tájékoztatása szerint a találkozón a delegáció tagjainak a magyarországi roma vezetők beszámoltak az OCÖ eddigi tevékenységéről, szakmai programjaikról, valamint az európai uniós és más nemzetközi kapcsolataik eddigi sikereiről. Megemlítette, hogy az OCÖ alapító tagja a brüsszeli székhelyű Európai Romák és Utazók Fórumának, amely szervezet az európai cigányság érdekét hivatott képviselni civil szervezeti szinten.
Kolompár Orbán a távirati irodának azt is elmondta, hogy montenegrói kollégái arról számoltak be, hogy országukban jelentős számú roma identitású népcsoport él, de ott megoldották a kisebbségek parlamenti képviseletét. Magyarországnak az elkövetkezendő két éven belül orvosolnia kell a másfél évtizedes alkotmánysértést, hogy "ne legyünk Európa szégyenei" - fogalmazott az OCÖ elnöke, hozzátéve, a 13 nemzeti kisebbség az erre vonatkozó javaslatát a kisebbségi ombudsman segítségével már be is nyújtotta a kormány számára.
Az OCÖ elnökének közlése szerint a delegáció tagjaival abban is megállapodtak, hogy a jövőben szorosabbra fűzik a két ország roma szervezetei közötti kapcsolatot, és megosztják egymással szakmai tapasztalataikat, koncepcióikat, a montenegrói delegáció pedig tanulmányozni fogja a kisebbségi önkormányzati rendszert.
A montenegrói delegáció hétfő délután Teleki Lászlóval, az MSZP országgyűlési képviselőjével, volt romaügyi államtitkárral is találkozik.