Magyarország idén körülbelül húszmilliárd forintot költ nemzetközi fejlesztésekre, ez a tavalyinál több, a 2006-os összegnél kevesebb pénzt jelent. A kiemelt partnerországok közé tartozik Bosznia és Hercegovina, Moldova, Szerbia, Vietnam és a Palesztin Hatóság. A nemzetközi szerepvállalásban továbbra is Afganisztánra és Irakra koncentrál Magyarország - mondta Göncz Kinga.
A jövőben Magyarország különböző kategóriákba sorolja a támogatott partnerországokat. Lesznek kiemelt és projekt partnerországok, a nemzetközi kötelezettségvállalás keretében támogatottak és az úgynevezett kötöttsegély hitelekkel segített államok - tette hozzá a miniszter.
A fejlesztések növelik Magyarország nemzetközi tekintélyét, emellett hozzájárulnak a magyar külgazdasági és külpolitikai érdekek érvényesítéséhez. Ha Magyarország megjelenik valahol donorországként, az megnyitja az utat a magyar vállalkozások előtt - emelte ki.
A miniszter a példák között említette, hogy Afganisztánban és Irakban az infrastrukturális fejlesztésekben tudnak szerepet vállalni magyar cégek, Vietnamban pedig környezetvédelmi és mezőgazdasági projektekben.
A NEFE kormánybizottság létrehozására azért volt szükség, hogy jobb legyen az együttműködés a nemzetközi fejlesztésekben részt vevő minisztériumok között. A koordinációt a Külügyminisztérium végzi. A kormányzat szorosan együttműködik a civil szervezetekkel is - mondta a miniszter.
Göncz Kinga kiemelte: a tárca átlátható költségvetést szeretne, amelyben követni lehet majd, hogy pontosan mennyi pénzt költ Magyarország nemzetközi fejlesztésekre.
A diplomáciai vezető szerint magyar fejlesztési pénzeket nem fenyegeti a korrupció veszélye. A pénzügyi visszaélések főként a nagy humanitárius segélyeket veszélyeztetik, a kisebb magyar fejlesztéseket nem - tette hozzá.
1999-ben vetődött fel, hogy Magyarországnak donorországgá kell válnia. 2003-tól van hivatalosan is költségvetésük a nemzetközi fejlesztéseknek.
Magyarország 2006-ban a GDP 0,13 százalékát, 2007-ben 0,07 százalékát költötte nemzetközi fejlesztésre. Tavalyelőtt Magyarország fordított legtöbbet segélyezésre az új EU-tagországok közül, tavaly azonban a középmezőnybe került. Tavaly az EU 27-ek átlaga 0,38 százalék volt a GDP arányában.
Magyarország azt vállalta, hogy 2010-ig eléri a GDP 0,17 százalékát a fejlesztésre fordított összegek aránya. Ugyanez a célarány összeurópai szinten 0,5 százalék.