"Tisztesség kérdése volt számomra, hogy eljöjjek ide" - jelentette ki a veterán szociáldemokrata német politikus, aki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és felesége, Dobrev Klára társaságában érkezett a Hollán Ernő utcába, ahol két kordon és közte mintegy száz méter távolság választotta el egymástól a két tüntető tömeget.
"Sokan vagyunk, de egyre több olyan emberre van szükség, aki megvédi az erőszak áldozatait" - mondta Gerhard Schröder, aki felhívta a figyelmet arra: Európában túlságosan sokszor fordult már elő, hogy szélsőjobboldaliak háborúba vittek országokat.
"Én, mint német, tudom, hogy mit beszélek" - tette hozzá.
A magyar miniszterelnök társaságában volt Kiss Péter kancelláriaminiszter és Szekeres Imre honvédelmi miniszter. Jelen volt a tömegben az SZDSZ több vezetője, köztük Fodor Gábor, Horn Gábor, Pető Iván és Magyar Bálint. Látható volt Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője. A volt német kancellár beszédét, valamint a jó órányi megmozdulás során felhangzó Radnóti Miklós- és József Attila-verseket mintegy háromezer ember hallgatta.
"Az a dolgom, hogy itt legyek, és mindenkit arra hívjak fel, hogy itt legyen" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc újságírók előtt. Úgy fogalmazott: ez nem egyszerűen egy magánemberként tett gesztus, hanem azt akarja, hogy az emberek tudják, melyik oldalon áll.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy a baloldal és a konzervatívok az antifasizmus ügyében közös platformon vannak. Kell hogy legyen az országnak közös talapzata, amelybe az antifasizmus kérdése is beletartozik - tette hozzá.
A kormányfő elmondta: Gerhard Schröder saját maga döntött úgy, hogy részt vesz a rendezvényen. Gyurcsány Ferenc szerint ez nemcsak a magyaroknak fontos, hanem az európai demokratikus közösségnek és Németországnak is.
A Hollán Ernő utca Szent István körút felé eső szakaszát mintegy ezer, nemzeti színű és árpádsávos zászlót lobogtató ember töltötte meg. Az ott felállított kordon belső oldalán a rohamrendőrök, a másik oldalán a Magyar Gárda tagjai álltak sorfalat.
A tömeg a miniszterelnököt gyalázó rigmusokat kiabált, többször elhangzottak "büdös kommunisták" és "mocskos zsidók" bekiabálások, és hatalmas üdvrivalgás tört ki, amikor a rendőrök beengedtek a kordonnal lezárt területre három tüntetőt - a radikális megmozdulások Tomcat néven ismert egyik szervezőjét és két társát -, hogy jegyet vásárolhassanak abban a jegyirodában, amely az elmúlt hetekben a szélsőjobboldali csoportok verbális és fizikai támadásainak célpontja lett, mert ott állítólag nem szolgáltak ki "egy magyar érzelmű fiatal lányt", aki a Hungarica nevű hazafias rockegyüttes koncertjére szeretett volna belépőt venni.
A három tüntető most rendőri kísérettel, fotósok gyűrűjébe zártan mehetett a jegyirodához, ahol zavartalanul vásárolhattak két jegyet az említett rockegyüttes koncertjére, miközben fülsiketítő hangpárbajt vívott egymással a két tüntető tömeg. "Ria, ria, Hungária" - zúgott a szélsojobboldali tömeg, miközben a másik oldalon fiatalok nagyalakú rajzlapokat emeltek magasra, melyen nevüket és telefonszámukat ajánlották a kuruc.info nevű szélsőséges honlap szerkesztőinek figyelmébe.
Kovács Zoltán, a jegyiroda ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: a nap folyamán mintegy száz jegyet adtak el, de csak ezt a kettőt az említett koncertre. Az ügyvezető úgy fogalmazott, hogy ez az egész ügy már jóval túlnőtt rajtuk, a jegyiroda "csak ürügy arra, hogy mindkét tábor tüntetést tarthasson".
A szélsőjobboldali tüntetők legnagyobb része öt óra után a Kossuth Lajos tér irányába indult. Egy kisebb, mintegy 20-30 tagú, fekete ruhát viselő csoportjuk az antifasiszta megmozdulásról távozó emberek közé ment, de a rendőrök szétválasztották a két tábort.
A rendőrség közleménye szerint három személyt állítottak elő a Hollár Ernő utcában és annak környékén, később pedig egy újabb előállítás szemtanúi voltak az MTI tudósítói.
A Hollán Ernő utcai jegyirodát péntek délelőtt felkereste Sólyom László köztársasági elnök. Azt mondta, támogatja és üdvözli azt a tüntetést, amelyet a civilek szerveznek; azért látogatta meg a jegyirodát, hogy szolidaritását fejezze ki. "Semmi nem igazolhatja a rasszista indíttatású erőszakot és az uszítást. Ezeket én mélységesen elítélem" - fogalmazott újságírók előtt az államfő.