2024. november 22. - Cecília

Elkelt a Soros-gyűjtemény

Jótékonysági célra, a magyar kultúra és művészet támogatására fordítja a képgyűjteményének péntek esti elárverezéséből befolyt összeget Soros György, a világ egyik legbefolyásosabb, legismertebb üzletembere.
2008. április 12. szombat 12:19 - Hírextra

Három híján minden tételt elvittek a Soros-gyűjtemény árverésén a Virág Judit Galéria aukcionálásában. Igaz, tizenhét esetben, amikor kikiáltási áron nem akadt licitáló, az árverést vezető Virág Judit, visszafelé, csökkentett összegű licitlépcsőkkel igyekezett megtalálni a vevőt. Így aztán többnyire a kikiáltási árnál olcsóbban vettek meg néhány grafikát, sokszorosított lapot. Miként az is megesett, hogy a becsérték alatti árat mégiscsak felverték.

Ugyanakkor tizenkilenc alkalommal koppant a milliós álomhatár fölött a kalapács, s ezek közül hat festmény úgy produkált hétszámjegyű végeredményt, hogy kikiáltási ára nem érte el az egymilliót.
A legdrágábban két Kádár Béla-gouache kelt el. A dekoratív női portré 2,2 millió forintról indult, és meg sem állt hatmillióig. Míg egy lovas fiút ábrázoló finoman expresszionista képért 1,8 millióról 5,5 millió forintig folyt a verseny. Az ugyancsak expresszionista jegyeket mutató Szerelmesek 650 forintra volt árazva, és 2,2 millióra verték fel. A 134 tételnyi kínálatban amúgy a legnagyobb számban Kádár Béla művei szerepeltek, összesen negyvenkét olajfestmény, gouache, akvarell, szén- és tusrajz, sokszorosított grafika. Közülük hat mű landolt milliós kategóriában.

A tizenhárom Scheiber Hugó-kép nagy része is emelt áron kelt el. Tíz, különböző technikájú (gouache, akvarell, tusrajz) alkotás ért el milliós összegeket. A legtöbbet, 2,8 millió forintot, az avantgárd jegyében fogant, 1930 körüli Cirkuszért adtak.

Mattis-Teutsch János papírra, akvarellel festett erdei tájáért 950 ezer forintról 2, 4 millióig folyt a licit. Vajda Lajos szentendrei ceruzarajzát kikiáltási árának éppen dupláján, 1,2 millió forintért szerezte meg valaki. Míg az 1927-es, fiatalkori Vajda önarcképért 550 ezer forintról indítva 1,4 milliónál koppant a kalapács. Kassák Lajos papírra olajjal festett absztrakt kompozícióját kikiáltási árának majdnem duplájára, 1,4 millió forintra értékelte az aukció közönsége.

A legeredményesebb külföldi művész a cseh avantgárd alkotó, Frederic Ost volt, akinek grafikai lapjait 140 és 340 ezer forint között vitték el.

Soros György rangos képgyűjteménye, amelyet Kövesdy Pál, amerikai magyar galériás közreműködésével állított össze, az aktivizmus, az avantgárd, a MA folyóirat köré csoportosult haladó szellemű művészek alkotásaiból állt. Tizenkilenc festményt Soros magyar múzeumoknak (székesfehérvári Szent István Múzeum, Szombathelyi Képtár, Pécsi Janus Pannonius Múzeum Képtára, Kiscelli Múzeum) ajándékozott. A további, korábban a bécsi Ludwig Múzeumban letétként őrzött anyagot pedig ily módon forgatja vissza a magyar kultúrába, hogy a festészet e nagyszerű produktumai további alkotások, kulturális programok létrejöttét segítsék.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását