Cséby Géza, a Helikoni Rendező Bizottság titkára arról számolt be, hogy az idén április 24-én kezdődő, ezúttal is háromnapos összművészeti fesztiválon 18 kategóriában mutathatják be tudásukat a diákok. A hagyományoknak megfelelően valamennyi dunántúli iskolát meginvitálták a bemutatókra, így 140 intézményből mintegy négyezer diák vesz részt a jubileumi fesztiválon.
A tájékoztatón felidézték az 1817-re visszanyúló kezdeteket. Gróf Festetics György a helybéli diákok, valamint olyan neves dunántúli költők és írók, mint Berzsenyi Dániel, Kisfaludy Sándor, Dukai Takács Judit, Pálóczi Horváth Ádám és mások részvételével hívta életre a művészeti bemutatót, amely két évvel későbbi halálával azonban megszakadt.
Több mint száz esztendő múlva, a két világháború között több próbálkozás is volt a rendezvény újjáélesztésére, de csak 1958-tól sikerült újraindítani és felújítani a fesztivált három keszthelyi lokálpatrióta kezdeményezésére.
Az újkori helikonok ötvenedik évfordulója alkalmából könyv készült a fél évszázadról, az előszót a helikoni ifjúságnak kórusművet is komponáló Kodály Zoltán keszthelyi származású özvegye, Péczely Sarolta írta. Megnyílt az ötven évet bemutató események relikviáiból rendezett kiállítás, ahol fotókkal, dokumentumokkal, írásokkal mutatják be a nagy hagyományokkal rendelkező keszthelyi művészeti fesztivál múltját.
Cséby Géza elmondta: a megnyitó ünnepségen emlékművet avatnak az évforduló tiszteletére, a városban 1921-ben felavatott Helikoni Emlékmű szomszédságában. Ezen az estén pedig visszatérnek Keszthelyre a korábbi évtizedek helikoni győztesei, akik között jó néhány, ma már ismert művész is lesz.
A zsűribe azóta is gyakran meghívott Balázsovits Lajos helikoni szavaló volt valaha, akárcsak Oszter Sándor, Vándorffy László vagy a közgazdász Petschnig Mária Zita. A Helikonon is zongorázott Vukán György és Lányi Péter, de egymás utáni alkalmakkal győzött a két tapolcai "megasztár", Tóth Vera és Tóth Gabi is.