A 2.063 kisebbségi önkormányzat közül 1.662 nyújtott be igénylést, csupán a pályázatok két százaléka nem volt értékelhető - mondta Kiss Péter, hozzátéve, hogy a legtöbb igénylést a cigány kisebbségi önkormányzatok nyújtották be, az 1.100 szervezetből 828 küldött be pályázatot.
Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta: az új rendszer bevezetésével minden kisebbség esetében nőtt a támogatás összege.
Mint rámutatott, az előző évben utalt 640 ezer forint helyett az átlagosan teljesítő kisebbségi önkormányzatok is 142 ezer forinttal többet kapnak. A legtöbb feladatot teljesítő települési kisebbségi önkormányzat összesen 1.137.570 forintot kap, míg a legalacsonyabb önkormányzati támogatás összege 555 ezer forint.
Gémesi Ferenc elmondta, hogy a területi kisebbségi önkormányzatok esetében is hasonló a helyzet: a tavalyi egységesen utalt 1.000.000 forint helyett az átlagosan teljesítő önkormányzatok 152 ezer forinttal kapnak többet.
Közölte azt is, hogy a legaktívabb kisebbség a szlovén volt, ugyanis az összes kisebbségi önkormányzatuk adott be pályázati kérelmet.
A feladatalapú támogatást két egyenlő részletben május 15-ig, illetve augusztus 15-ig kapják meg az érintettek.
A kormány év elejétől az elvégzett feladatok alapján, differenciáltan támogatja a kisebbségi önkormányzatokat. A működési támogatást automatikusan megkapják, ezen felül pályázhatnak a kiegészítő támogatásra.
A feladatokhoz kötött szubvenció elnyeréséhez február 1-ig kellett benyújtaniuk pályázataikat, amelyeket a Kisebbségi Költségvetési Bizottság bírált el.