A fővárosban június 20-ig látogatható vándorkiállítás megnyitóján Mezős Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke felidézte, hogy Visy Zsolttal, a kiállítás egyik rendezőjével régóta dolgoznak azon, hogy a limes, azaz a Római Birodalom egykori határvonalának magyarországi szakasza is felkerülhessen a világörökségi listára. Ennek érdekében múlt héten már benyújtott egy európai uniós pályázatot a KÖH a pécsi egyetemmel és Paks városával közösen.
Mezős Tamás szerint Magyarországon a római kor történetének kutatása olyan szintű, olyan sok az ismeretanyag, hogy kellő eséllyel pályázhatnak.
Minél szélesebb körben kell tájékoztatni a közvéleményt arról, hogy az Aquincumi Múzeumban ilyen értékek vannak - vélekedett a KÖH elnöke, hozzáfűzve, minden iskolásnak meg kellene néznie a tárlatot ahhoz, hogy "tudják, honnan jöttünk".
Visy Zsolt arról szólt, hogy Magyarország 2003-ban tette fel a limes hazai szakaszát, a ripa Pannonicát a világörökségi várományosi listára, az ugyanebben az évben megalakult Pozsonyi Csoport angol, német, osztrák, szlovák és magyar kutatói pedig azt a célt tűzték ki, hogy kialakítják a római limes egységes világörökségi helyszínként való létrehozásának kereteit.
Visy Zsolt az MTI kérdésére elmondta, hogy ez a szakmai kör a Kultúra-2000 európai uniós pályázat támogatásával jelentős kutatómunkát végez, tájékoztató füzeteket ad ki, továbbá dolgozik egy nemzetközi honlap és szakmai adatbázis kialakításán.
Bodó Sándor, a BTM főigazgatója szerint a múlt értékei, a limes emlékanyaga megérdemli azt, hogy felkerüljön a világörökségi listára.
A főigazgató a távirati irodának úgy nyilatkozott, hogy a tárlatot szeretnék bemutatni minden olyan magyarországi városban, amely a Duna mentén fekszik, egyebek mellett Dunaújvárosban, és Százhalombattán is.
A Római Birodalom limese című kiállításon, melynek kurátora R. Facsády Annamária, az érdeklődők láthatnak szüretelő ifjút ábrázoló, időszámításunk utáni II-III. századból származó falfestményt, gladiátort ábrázoló csont késnyelet, halszószos amforát Hispániából vagy Észak-Itáliából, de megcsodálhatják az időszámításunk utáni II. században épült aquincumi polgárvárosi amfiteátrum makettjét, valamint az aquincumi légiótábor keleti kapujának makettjét is.