Botka Lajosné (MSZP) a KMKF kulturális és oktatási albizottságának társelnöke szerdán Budapesten, a testület ülése után bejelentette: felkérik a kormányt, hogy - lengyel minta alapján - még a tavaszi ülésszakon terjessze az Országgyűlés elé az ezt célzó javaslatot.
Kitért arra, hogy a vízumkötelezett országokban élő magyarság kapcsolattartásának támogatására rendelkezésre álló 720 millió forintos keretből egyelőre kevesen igényeltek pénzt, mert a többség még a schengeni csatlakozás előtt beszerzett egész évre érvényes magyar vízumot.
Az albizottsági társelnök kiemelte: elvárják a kormánytól, hogy növelje a csángó oktatási program támogatását, emellett a Moldvai Csángómagyarok Szövetségével és a RMDSZ-szel közösen dolgozzon ki programot a csángóföldi magyarok nemzeti identitásának megmentésére.
Botka Lajosné szomorúnak tartja, hogy Csángóföldön összesen kilencezer gyerek beszél magyarul. Véleménye szerint a már magyarul tanuló 1.500 gyermek mellett a többieket is minél előbb be kellene vonni az anyanyelvi oktatásba, ezért az albizottság azt kéri a kormánytól, biztosítson erre a jelenleginél nagyobb támogatást.
Az albizottság MTI-hez is eljuttatott állásfoglalása szerint a testület kéri a kormánytól, hogy segítse elő a csángóföldi oktatási helyszíneken magyar ház, Bákóban egy magyar kulturális és oktatási intézet, illetve szórványkollégiumok létrehozását.
Az állásfoglalás tartalmazza, hogy az albizottság következő ülésén értékelni szeretné a Nemzeti Jelentőségű Intézmények és Programok támogatását. Ezért arra kérik a kormányt, hogy június 6-ig írásban adjon tájékoztatást ezek egyéves működéséről, eddigi és tervezett támogatásukról.