Az elnök erről annak kapcsán beszélt, hogy az Országgyűlés informatikai és távközlési albizottsága szerdai ülésén a gazdasági tárca képviselőjével egyetértésben azt javasolta, hogy a törvénymódosításból kerüljön ki az "internetadó".
Harsányi László leszögezte: a módosítással a kormánydöntéshez tartja magát az NKA, ennek nyomán pedig mintegy harminc termék és szolgáltatás kerülne ki a járulékoltatási körből, egy-két új, az utóbbi években a kulturális termékek közvetítésében sokkal fontosabbá vált áru után pedig járulékot kellene fizetni.
Számos kulturális termék és program ma már nem a hanglemez és magnószalag útján, hanem az interneten keresztül jut el a fogyasztókhoz - mutatott rá.
Hangsúlyozta ugyanakkor: elismerik, hogy az infokommunikációs piac kultúratermelő is egyben, éppen ezért, amennyiben a változás bekövetkezik, és ebből az NKA-nak pótlólagos bevétele származik, akkor 300-400 millió forintot juttatnak vissza támogatás formájában az internetes, illetve digitális fejlesztésekre.
A kutatások egyébként azt mutatják, hogy Magyarországon az internet-hozzáférés terén tapasztalható elmaradást nem az árak, hanem az attitűdök okozzák - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a megkérdezettek kevesebb mint húsz százaléka nyilatkozik úgy, hogy a költségek miatt nincs internet-hozzáférése.
Harsányi László kiemelte: a 0,8 százalékos járulékkal számolva egy hónapban egy fogyasztónak átlagosan 20-80 forinttal kéne többet fizetnie az internetért, ráadásul a szolgáltató dönt, hogy ezt a pluszköltséget a fogyasztóra hárítja-e.
Megjegyezte: más országokban azért nem ismerik az "internetadót", mert máshol nem létezik kulturális járulék, Magyarország kultúrafinanszírozása azonban 1993-ban ebbe az irányba indult el, és nem más szolgáltatások koncesszióba adása felé.