2024. november 22. - Cecília

Átfogó rendszer kell

Átfogó ösztöndíjrendszer és információs adatbázis létrehozását szorgalmazták a szakképzéssel foglalkozó szakemberek a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) által rendezett pénteki háttérbeszélgetésen, Budapesten.
2008. április 25. péntek 17:55 - Hírextra

Berki Éva, a tárca szakmai tanácsadó testületének elnöke elmondta, hogy jelen pillanatban elsősorban az építőiparban, a faipari szakmákban és a gépészet területén nincs elegendő jól képzett szakmunkás. Van olyan hely, ahol 36 hónapja hiába keresnek kovácsot. Szakemberhiány jellemző ugyanakkor a feldolgozóiparban is - tette hozzá.

Megjegyezte: ebben sokszor a nem megfelelő munkakövetelmények, illetve az igen alacsony kereseti lehetőségek is szerepet játszanak.

Köpf Lászlóné, a szakmai tanácsadó testület tagja fontosnak nevezte, hogy a szakképzés felé irányítsák a fiatalokat. Mint mondta, a tanulószerződések "valamit jelentenek ugyan", de igazi érdekeltséget nem teremtenek a szakképzésbe való bekapcsolódásra. Ezért átfogó ösztöndíjrendszerre van szükség, amelyben a vállalatoknak éppúgy szerepet kellene vállalniuk, mint az államnak.

Véleménye szerint érdemes lenne elgondolkodni - a felsőoktatáshoz hasonlóan - a külföldi részképzésen is.

A tárca írásos összegzése szerint problémát jelent, hogy a szakképzési kínálat megismeréséhez jelenleg nem adnak elegendő információt és segítséget a pályakezdő fiataloknak, szüleiknek, a felnőttképzésbe bekapcsolódni szándékozóknak, továbbá a hazai vállalkozásoknak. Ezért átfogó információs felület létrehozását szorgalmazták a szakemberek.

Nem kellően ösztönzött a gazdaság által igényelt szakirányokban az új kompetenciák, a hiányszakmák elsajátítása sem, a szakemberek szerint ösztönözni kell a gazdálkodó szervezeteket abban, hogy szélesebb körben és nagyobb mértékben járuljanak hozzá a hazai szakképzés eredményességéhez.

Az utóbbi egy-két évben a szakképzést folytató intézmények száma részben a demográfiai trend, részben a feladatellátás szervezésének racionalizálása miatt mintegy 10 százalékkal csökkent.
A 2007/2008-as tanévben szakiskolai képzés 532 helyen, szakközépiskolai oktatás 731 intézményben folyt. Szakképző intézményekben összesen 420.680 diák tanult, közülük szakközépiskolákban 281.841-en, szakiskolákban 138.839-en. A tanulólétszám az érettségit adó iskolatípusban folyamatosan nőtt, míg a szakiskolákban meredek csökkenés után stagnált, illetve enyhén emelkedett.

Képzés 21 szakmacsoportban folyt, s az adatokból kiderül, hogy a képzési struktúra nem felel meg a gazdaság igényeinek. A legtöbben - 18.077-en - az előző tanévben vendéglátás-idegenforgalom képzésben vettek részt, amelyet a kereskedelem-marketing-üzleti adminisztráció követett, 16.236 diákkal. Harmadik helyen állt a gépészet, 13.521 tanulóval, amelyet az építészet követett 9316 diákkal.

A központi költségvetés az intézményi működtetésre éves szinten mintegy 28 milliárd forintot különített el, s 2007-ben a Munkaerőpiaci Alapból a fejlesztésre átadott összeg meghaladta a 14,4 milliárd forintot az előzetes adatok szerint.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását