Már az emléktárgyak is kínaiak
A Kárpátalján helyi jellegzetességként árusított emlék- és népművészeti tárgyak jelentős része Kínában és más ázsiai országokban készül, ami veszélyezteti a régió kézműiparának a jövőjét. A közelmúltban ungvári szakemberek vizsgálták meg a kárpátaljai ajá
2008. április 29. kedd 07:23 - Hírextra
Nem kis meglepetéssel állapították meg, hogy az autentikusnak tűnő helyi népművészeti tárgyak zöme Kínában, kisebb részben Thaiföldön és Malajziában készült - közölte hétvégi tudósításában a kijevi ICTV tévécsatorna, amely szerint idén Kárpátalja lett az ukránok egyik legkedveltebb belföldi utazási célpontja.
A fellendülőben lévő idegenforgalomnak köszönhetően a régióban nagy üzlet az emléktárgy-forgalmazás, miközben a turisták nem is sejtik, hogy a megvásárolt ruszin varrottas ing, festett fatányér vagy faragott fokos nem a Kárpátokban, hanem Ázsiában készült. A helyben előállítottnál gyengébb minőségű emléktárgyakat szívesen vásárolják a vendégek, mert legalább harmadával olcsóbbak, mint az eredetiek. Még a Kárpátalja jelképének számító hucul báránybőr subákat is Kínában készítik ottani birkák irhájából.
A fonott tárgyairól híres Huszt környéki Iza községben, ahol gyakorlatilag minden család vesszőfonásból él, szintén tartanak a kínaiak térhódításától. A tévéadásban elmondták, hogy az ázsiai országban már az ő termékeiket is lekoppintották, de egyelőre a hintaszékeket, vázákat, kosarakat, bútorokat nem fűzfavesszőből, hanem pálmarostból fonják.
A kínaiak nagy üzletet látnak a kárpátaljai emléktárgypiacban. A hónap elején Ungváron tárgyalt a CGF ajándéktárgy-előállító kínai cég küldöttsége. A vállalat a jövő év végéig egy emléktárgy-hipermarket megépítését tervezi a városban. Az ázsiai üzletemberek arra számítanak, hogy a határok közelségének köszönhetően tízmilliós piacot építhetnek ki évi 50 millió eurós forgalommal.
Forrás: MTI