2024. november 22. - Cecília

Az ismeretlen miniszter

Az egykori labdarúgó edző, testnevelő tanár talán élete legmagasabb pozíciójára ébredt május első hétfőjén. A sokadik Gyurcsány kormány, sokadik környezetvédelmi és vízügyi minisztereként Szabó Imre, a Pestmegyei közgyűlés egykori elnöke, újabb komoly poz
2008. május 6. kedd 15:07 - Góz Tamás
Az egykori labdarúgó edző, testnevelő tanár talán élete legmagasabb pozíciójára ébredt május első hétfőjén. A sokadik Gyurcsány kormány, sokadik környezetvédelmi és vízügyi minisztereként Szabó Imre, a Pestmegyei közgyűlés egykori elnöke, újabb komoly pozíciót szerzett magának.

A Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselőjének nadrágja tíz esztendeje súrolja a parlamenti padokat. Az első ciklustól kezdve az ifjúság, a sport és a környezetvédelem területén ügyködő pártpolitikus ügyesen lavírozva haladt feljebb és feljebb a szocialista szamárlétrán. Megyei listán került az ország házába, így ezzel párhuzamosan a Pest megyei közgyűlési tagságot is megpályázta, amelyet több alkalommal sikerrel is vett.

2002-2006 között a megye első embereként dolgozhatott a több mint kétmilliós terület fejlesztéséért. Pest megye széttagoltsága, központ nélkülisége minden politikus dolgát megnehezíti, de azért a feladat végrehajtása nem lehetetlen. A Szabó vezette közgyűlés igyekezett az országos leépítésekkel szemben úgy kommunikálni a megyei lépéseket, hogy abból valamilyen előnye származzon. Bár a központi gondolat folyamatosan építi le a megyék szerepét, és jelentőségét, de Szabó Imre igyekezett némi pénzt csurgatni ahová csak lehetett. Ebben sokat segített az országgyűlési képviselőség mellett a párton belüli erős mozgása is, amelynek eredményeként a Pest Megyei Területfejlesztési Tanács és a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke lett.



Annak a kasszának a kulcsát kapta meg ezáltal, ahová a kormány átöntötte a megyéktől elvett milliók jelentős részét. Emellett persze ezek a tanácsok foglalkoznak az unióból érkező összegek egyrészének elosztásával is. Bár a mostani ciklusban is tagja a megyei közgyűlésnek, de nem az aktív munka, hanem az aktív egyeztetések, egyezkedések jellemzik munkáját.

Igaz, hogy a szocialisták ellenzékben politizálnak, de a Fideszes vezetés lelkesedése többségében kimerül a levegővételnél, mivel a tényleges források a baloldal zsebében lapulnak. Bár az előző vezetés jelentősen megnehezítette a helyzetüket. Szabóék, 2006 nyarán már sejthették, hogy nem ők lesznek a befutók ezért hatalmas elánnal elköltöttek annyi pénzt, amennyi a szakadék legszélére hurcolta a Pest megyei költségvetést. A mentési munkálatok még most is folynak.

Szabó Imre mostani kinevezése is erősíti a környezetvédők azon elméleteit, amely szerint a környezetvédelem nem több a politikának, mint egy második púp a dromedár hátán. Jó hogy van, de az sem lenne baj, ha nem lenne. Hosszú-hosszú évtizede nem ül szakember a miniszteri székben – talán csak Persányi Miklós volt kivétel, bár őt a pártja agyon nyomta – és alig-alig akadnak használható döntések a minisztérium történelem könyvében.

Kérdés, hogy mi várható a Magyar Természetbarát Szövetség – pozícióhalmozó – vezetőjétől?
Lehet, hogy ő azaz isteni csoda, akire a környezetért aggódók a kezdetek óta várnak. Lehet, hogy az ő működése alatt fog megoldódni minden probléma, és országunk nemcsak szelektív, de teljesen zöld is lesz. Lehet, de nem valószínű.

Nagyobb az esélye, hogy az uniós pénzek, a különböző pályázati elérhetőségek özönében Szabó úr fog irányt mutatni. Akiknek kell, azoknak befele, másoknak meg kifele.

Kevés az esélye annak, hogy szakemberként tud egy-egy témához nyúlni. A környezetvédők között számtalan széthúzást, érdekellentétet még senkinek nem sikerült rendeznie, pedig ez alapvető lenne a helyzet valódi megoldásához. Már az is hasznos lenne, ha legalább megpróbálna ezirányba valamit tenni.

Én tiszta szívemből szurkolok neki. Az biztos, hogyha nem tudna rendszeresen a jó időben jó helyen lenni, akkor most nem ülhetett volna az egyik piros fotelba. Gondolom a többi tisztséget is megtartja, így a rálátása is megmarad az eddig felügyelt területekre. Talán talál majd lehetőséget arra is, hogy az egyik kassza kulcs segítségével szerezzen némi többlet forrást a környezetvédelemnek is. Remélem így lesz!

De, ha nem így lesz, hát az sem okoz nagy bajt! Annyi tennivaló akadna ezen a téren, és annyi minden maradt el már hosszú évek óta, hogy a következő néhány hónap is eltelik majd valahogy. Aztán jöhet a következő ismeretlen miniszter!

Életrajz
1953. április 1-jén született Esztergomban. Nős, hat gyermeke van. Felesége köztisztviselő, jogász az Országgyűlés Hivatalánál.

1971-ben az esztergomi Dobó Katalin Gimnáziumban érettségizett. Tanítóképző Főiskola elvégzése után a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán testnevelő tanári diplomát, ezzel egyidőben a Testnevelési Főiskolán labdarúgóedzői diplomát szerzett.

Nyolc évi pedagógiai munka után 1983 és 1987 között az Úttörő Szövetség Országos központjában a sport, a táborozás, a turisztika, valamint a környezet- és természetvédelem felelőse. 1987. március 1-jétől az Állami Ifjúsági és Sporthivatal osztályvezetője, 1987. november 27-én az Magyar Természetbarát Szövetség főtitkárává választották, mely tisztségében többször újraválasztották, így azt 2003-ig töltötte be. 1988-1991 között szervezője az első ifjúsági kerekasztalnak, a MISZOT létrehozásának. Megalakulásától 1998-ig az Ezredforduló Alapítvány kurátora, az ÖKO projektek vezetője. 1994-től a Wesselényi Miklós Ifjúsági és Szabadidősport az Egészséges Életmódért Közalapítvány tagja lett, 1996-től 2000-ig elnöke. 2007. februárjában a Magyar Természetbarát Szövetség elnökévé választották.

1977-ben belépett az MSZMP-be. 1992-ben csatlakozott az MSZP-hez, 1994-1995-ben a szentendrei városi szervezet elnöke. 1995-től Pest megyei pártelnök; tisztségében többször újjáválasztották, legutóbb a 2004. októberi tisztújítás során. 1996-2002 között az MSZP környezetvédelmi tagozat vezetője.

1994. decemberében Szentendrén városi képviselővé választották. 1998 májusában Pest megyei listáról parlamenti mandátumot szerzett. 1998-2000-ben frakcióvezető-helyettes, majd a ciklus második felében az ifjúsági és sportbizottság elnöke. 2002 áprilisában ismét a Pest megyei területi listáról szerzett mandátumot. 2002 májusában a társadalmi szervezetek bizottsága elnöke lett. Elnöki tisztségétől 2002 novemberében megvált, miután az októberi önkormányzati választások során a Pest Megye Közgyűlésének elnökévé választották. Ezzel egyidőben lett a Pest Megyei Területfejlesztési Tanács és a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke. A 2006. év áprilisában országgyűlési választásokon Pest megyei területi listán szerzett mandátumot. 2006 májusától a környezetvédelmi bizottság tagja. 2006. novemberében a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács újjáalakulásakor ismét elnökévé választotta.

A sport területén végzett kiemelkedő tevékenységéért Eszterházy Miksa díjat kapott. Kedvenc időtöltése: természetjárás, kerékpározás, kalandsportok, tenisz, utazás, irodalom-, történelemtudomány tanulmányozása.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását