Elismerés a rendőrségi-határőrségi integrációnak
Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának kormánypárti és ellenzéki képviselői egyaránt elismerően nyilatkoztak a rendőrség és határőrség integrációjának eredményéről a testület keddi ülésén, miután meghallgatták a szakminisztérium és Bencze
2008. május 6. kedd 15:19 - Hírextra
Juhász Gábor, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkára tájékoztatójában elmondta: az integrációt sikeresen teljesítették, és a rendőrség nem csak megőrizte működőképességét, de jól látja el feladatait, a tevékenységét érdemben bíráló írások száma csökkent, és az elmúlt másfél évben a rendőrség megítélése is javult.
Bencze József altábornagy, országos rendőrfőkapitány szerint is teljesült az integráció célja, javultak a bűnügyi felderítési és közbiztonsági mutatók, vagyis javult a rendőrség működőképessége.
Juhász Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy az integráció azonban feszültségeket is szült; egyik példaként említette a budapesti, körülbelül 1.500 fős rendőrhiányt, amelynek oka, hogy a budapesti fiatalok nem jelentkeznek rendőrnek, a vidéki, de a fővárosban szolgáló fiatal rendőrök pedig szeretnének hazamenni lakóhelyükre. Mint mondta, ezen a tárca a rendőrök lakáshoz jutását segítő programmal kíván változtatni.
A tárca célja, hogy a Budapesten szolgálatot teljesítő vidéki rendőr megtelepedhessen, lakást, tulajdont szerezhessen - mondta, hozzátéve: a tervek szerint tíz év budapesti szolgálat ideje alatt a rendőrség az ütemezett lakáshitel-törlesztésbe "segít be".
Másik feszültségforrásként jelölte meg az államtitkár azt, hogy az integrációból adódóan egyes megyékben több rendőr teljesít szolgálatot az indokoltnál, az úgynevezett "belső megyékben" - amelyek egyáltalán nem kaptak határőröket - pedig létszámhiány van.
Törekedni kell arra, hogy a 45 ezer fős rendőrség - amely alkalmas arra, hogy a Magyar Köztársaság rendészeti feladatait ellássa -, fizikailag is ott legyen, ahol a feladatok vannak - jelentette ki. Szavai szerint egy kétéves, lépcsőzetes, tervezett létszámmozgatással ez megoldható, és - figyelembe véve az iskolából kikerülő fiatal rendőröket is - körülbelül három év alatt szűnik meg a rendőrhiány.
Kontrát Károly (Fidesz) az integráció kudarcának ítélte, hogy többen is elhagyták a testületet az integráció miatt, és nem sikerült megtartani a két szervezet integrációja után a munkavállalókat, nem sikerült feltölteni a jogszabályban rögzített 45 ezer fős létszámkeretet.
Válaszában Juhász Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi szabályok szerint a rendőrök igen kedvező feltételekkel, fiatalon nyugdíjba tudnak menni, és egyes esetekben a fizetésüknél is több nyugdíjat kapnak, tehát sokan a "gazdasági racionalitás" miatt vonultak nyugdíjba.
"Úgy gondolom, az az igazi siker, hogy valójában csak ennyien mentek el" - tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra, hogy csak nagy körültekintéssel lehet megváltoztatni a rendőrök számára kedvező szabályokat.
Gál Zoltán (MSZP) szerint az integráció sikerét az is jelzi, hogy az állampolgárok valójában észre sem vették azt.
Lázár János, a testület fideszes elnöke emlékeztetett rá: a Fidesz azért támogatta a kormány elképzelését a rendőrség és határőrség integrációjáról, mert azt remélték, hogy új típusú, erős, szolgáltató, a biztonsági helyzetet jelentősen javítani képes rendőrség jön majd létre. "Magunk is érdekeltek vagyunk a sikeres integrációban" - tette hozzá.
Forrás: MTI