A három civil szervezet sajtótájékoztató keretében ismertette a kampányfinanszírozási rendszer megváltoztatására tett javaslatait. E szerint közös kampányszámlát hoznának létre, melyről ellenőrzött keretek között emelhetnék le a pártok a felhasználható összeget. A jelenlegi 386 millió forintos keretet tízszeresére növelnék, továbbá 60 naposra rövidítenék a kampányidőszakot és megerősítenék a kampánypénzek felhasználásának ellenőrzését.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatásvezetője elmondta: a kampányfinanszírozás átalakítása már többször napirenden volt, de az Országgyűlés soha nem alkotott új törvényt. Emlékeztetett, hogy 2006-ban nem szavazták meg a törvénymódosító javaslatot, 2007-ben pedig egy ötpárti egyeztetés utolsó fordulójában bukott el a kezdeményezés.
Molnár Bálint, a Freedom House igazgatóhelyettese szerint nem hangulatkeltésről van szó, már csak azért sem, mert a társadalomnak már így is rossz véleménye van a pártokról, politikusokról.
Álláspontja szerint a jelenlegi szabályozáson azért kell sürgősen változtatni, mert maga a törvény "generálja a korrupciót" azzal, hogy nagyon alacsony a törvényesen elkölthető kampánykeret.
Az igazgatóhelyettes hangsúlyozta: a kampány célja, hogy bemutassa a finanszírozást övező anomáliát és megoldást kínáljon a problémára.
Alexa Noémi, a Transparency International ügyvezető igazgatója szerint ezzel is nyomást szeretnének gyakorolni a politikusokra, hogy elérjék a kétharmados törvény módosítását. Mint mondta, az állampolgároknak sem szabad beletörődniük ebbe a helyzetbe.
A három szervezet közös nyilatkozatában úgy fogalmazott: becslések szerint a pártok 2006-ban csaknem 7,3 milliárd forintot fordítottak kampánycélokra, s a pártok egy-egy választási évben a felhasználható keretet akár 500 százalékkal is túlléphetik.
Szakértői vélemények szerint minden 10 forintból 9 átláthatatlanul, potenciálisan illegális úton kerül a pártokhoz - áll a közleményben.
A Fidesz szóvivője sajtótájékoztatóján egy e témához kapcsolódó kérdésre válaszolva közölte: zajlott, jelenleg is zajlik egyeztetés e témában az öt parlamenti párt között. Szijjártó Péter elmondta azt is, hogy a Fidesz részt vesz ezeken a tárgyalásokon, és nyitott minden szakértői javaslatra. Hozzátette: a Fidesznek korábban voltak olyan javaslatai, amelyek a választási rendszert, az állam működésének olcsóbbá, hatékonyabbá tételét szolgálhatták volna, ám ezeket a kormánypárti többség visszautasította. Most az új helyzetben ezek a felvetések újra értelmet nyerhetnek - mondta.