Ezt Fazakas Szabolcs fejtette ki az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának főtagja a bizottság ülésén, ahol nemzetközi szakértők bevonásával vitatták meg az ÁFA-csalások, különösen az EU tagországok közti kereskedelemben elterjedt körhinta csalások problémáját, amely hatalmas összeget, mintegy évi 50-60 milliárd eurót tesz ki.
A nemzetközi szakértők bemutatták a csalással kapcsolatos felderítés helyzetét, az információcsere és az eljárás felgyorsításának és nemzetközivé tételének szükségességét. Külön kitértek annak fontosságára, hogy minél gyorsabb és hatékonyabb nemzetközi együttműködésre kell törekedni közösségi szinten, amely nem csak a felderített esetekről való tájékoztatásra és a szankciók felgyorsítására terjed ki, hanem az információforrások összehangolására is. Elengedhetetlen, hogy felgyorsuljon az információhoz jutás folyamata, javuljanak az információcsere feltételei, hogy a szabályozók közösségi szintű kialakítása és az informatikai rendszerek összekapcsolása révén biztosítsuk a rendszeren belüli együttműködést.
Fazakas Szabolcs hozzászólásában üdvözölte a nemzetközi szakértők bevonását, tapasztalatainak megosztását, és egyben rámutatott arra, hogy az egyre súlyosabb probléma közösségi szintű hatékony kezelésén túl a legfontosabb feladat a csalások megelőzése, illetve az azokat lehetővé tevő okok megszűntetése. Ez olyan alapkérdések újragondolását és megoldását igényli, mint például a közös belső piacon való egymás közti kereskedelem ÁFA-mentességének átgondolása, vagy az ÁFA-csalásokat visszaszorító fordított adózás, az ún. "reverse charge", mielőbbi általános bevezetése.
Ehhez a Bizottságtól gyorsabb és határozottabb kezdeményezéseket igényelt, amelyhez egyben felajánlotta az EP törvényalkotási segítséget.