Az ülés előtt Gordos Géza, a MTESZ elnöke nyitotta meg az Alkotó magyarok című kiállítást a szövetség budapesti székházában. A tablók a magyar műszaki és természettudományos értelmiség 38 világhírű személyiségét mutatják be, több találmány eredeti dokumentumainak másolatával.
A szövetségbe tömörülés igénye a második világháború után született meg, centralizációs céllal - mondta Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke köszöntőjében. A szövetség azonban történetileg, földrajzilag és a lefedett szakterületeket tekintve is sokszínű civil szakmai szervezetté vált - tette hozzá.
Az elődnek számító egyesületek közt van 1848-ból a Magyarhoni Földtani Társulat vagy 1892-ből az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE). A világ első műszaki egyesülete, mely az OMBKE elődjének is tekinthető, 222 éve alakult meg a selmecbányai akadémián. A legifjabb tagszervezetek között pedig megtalálható például a Magyar Biomassza Társaság és a Magyar Genetikusok Egyesülete.
Pártos Ferenc, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnöke elmondta, hogy Magyarország mára az innovációs mérőszámok alapján a leszakadó országok közé került a világban. A tudomány és a technológia területén átrendeződés zajlik világszerte, a mérnökök és természettudósok hamarosan Ázsiából érkeznek nagy számban - mondta Pártos.
Az NKTH stratégiájában két irányban kíván a jelenlegi helyzeten változtatni. Egyrészt erősíteni tervezi az alapokat, amit sok kisebb összegű ösztöndíjjal lehetne elérni, pozitív jövőképet felmutatva ezzel a leendő reálértelmiségieknek. A hivatal támogatási koncepciójának része az is, amint az elnök elmondta, hogy kevés, verseny alapján kiválasztott csúcstechnológiai területet nagy összeggel támogasson. A pályázatok elbírálásához és ellenőrzéséhez a MTESZ szakértői gárdájának közreműködését is kérte Pártos Ferenc.
Az ünnepi ülésen távollétében olvasta fel Gordos Géza elnök a Németországban élő, 93 éves Mosonyi Emil akadémikus köszöntőjét, aki a szövetség ma már egyedüli élő alapító tagja. Kiemelkedő munkája és életútja elismeréseként Mosonyi Emilnek és Tóth Jánosnak a MTESZ elnöksége jubileumi aranyérmet adományozott.
A szövetség idei díját Juhász István matematikus, Molnár Pál vegyészmérnök, S. Nagy László erdőmérnök és Pályi András geofizikus kapta.