Mikola: Sikeresek vagyunk
Sikeresnek értékelte az ellenzéki munkát az egészségügy területén Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa, hiszen eltörölték a vizitdíjat, kompenzációt kaptak a háziorvosok és várhatóan eltörlik az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt. Erről csü
2008. május 8. csütörtök 22:19 - Hírextra
A Fidesz és a KDNP ellenzéki tevékenysége sikeres volt - fogalmazott Mikola István.
Sikerként értékelte a vizitdíj eltörlését célzó szociális népszavazás eredményességét, hiszen az emberek egyértelműen állást foglaltak a "lakossági sarcként kivetett" díjak ellen, és a referendum sikeressége "megrázta a kormányt", megakadályozta a "reformként emlegetett ámokfutás" folytatását.
A pénztártörvény hatályon kívül helyezését szintén sikertörténetnek nevezte az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának alelnöke. A fideszes képviselő emlékeztetett arra, pártja minden fórumon kinyilvánította véleményét, hogy a nyereségérdekelt társaságok beengedése veszélyezteti a társadalombiztosítási rendszert.
"Megvédtük a társadalombiztosítást, megvédtük a szolidaritást" - jegyezte meg Mikola István.
Az ellenzéki képviselő felhívta a kormány figyelmét arra, hogy a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal által kidolgozott és a Fidesz által felkarolt egészségbiztosítási törvényjavaslat a parlament előtt van, így a kormánynak nem kell aggódnia, hiszen a visszavonás előtt álló jogszabály helyett van alternatíva.
Úgy tűnik, hogy a kemény ellenzéki magatartás rákényszerítette a kormányt, hogy mégis megtalálja a módját az alapellátó orvosok finanszírozásának rendbetételére, így a praxisok működése már nincs veszélyben - mondta Mikola István.
"Füstölgő romokon sikereknek örülhetünk" - így összegzett Éger István kamarai elnök a sajtótájékoztatón.
Szerinte fontos, hogy a jövőben a szakma és a politika rendszeresen találkozzon, és - mint mondta - bízik mindkét politikai oldal kompromisszum- és tárgyalókészségében. Éger István hozzátette: az orvosi kamara élni fog a kodifikációt érintő lehetőségeivel az egyes törvényjavaslatoknál.
Éger István kiemelte: felértékelődik a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) munkájának szerepe, amelynek ülésein négy éve nem vesz részt a kormány képviselője. Jelezte: meghívta Székely Tamás egészségügyi minisztert a NEK következő ülésére és reményét fejezte ki, hogy a tárcavezető elfogadja a meghívást.
A NEK elfoglalhatja azt a helyét, amelyet eddig különböző félresikerült politikai szándékok miatt nem tudott elfoglalni az egészségpolitika alakításában - fogalmazott a köztestület elnöke.
Forrás: MTI
"...Akkor azonban csak 12 pont látott napvilágot, a 13.-at titokzatos homály fedte. Mint az utóbbi hetekben kiderült, az a bizonyos pont a készülő konszolidációs program..."
"...Az Egészségügyi Minisztérium öt szakbizottsága tucatnyi szakértővel készíti az ágazat konszolidációjáról szóló javaslatot, amelyről a MOK elnöksége eredménytelenül kért tájékoztatást. Hírek azonban szivárogtak..."
"...Erről beszélt Mikola István 2002 február 4-én a Magyar Televízióban. Mikola a programot a „magyar egészségügy története legnagyobb konszolidációs programjának” nevezte, amelynek végrehajtásához a kormány döntésére van szükség..."
"...Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Népszabadságnak elmondta: még nem ismerik a pontos számításokat, mert a tárca kórházszövetséget sem vonta be a munkába..."
/Tette közzé értesülését a Népszabadság/
"...az a tervünk, hogy idén befejezzük a háziorvosit (praxisprivatizációt), utána megindítjuk a szakorvosit, majd a kórházakat is megpróbáljuk magánkézbe adni..." Orbán Viktor (Reggeli Krónika 1999. dec. 29.)
Az Orbán-kormány volt egészségügyi minisztere 2001 novemberében azt mondta: a magyar egészségügyben sohasem lesz Kánaán.
Nem szabad azonban pánikhangulatot kelteni, és sztrájk esetén is csak annyit tudna tenni, hogy kimegy a tüntetők közé, és ott a rendszer teljes átalakítása mellett érvel.
Szerinte ez és a privatizáció az egyetlen megoldás".