Balog Zoltán közölte: a Fidesz, az SZDSZ, az MDF és a KDNP képviselői országgyűlési határozati javaslatot nyújtottak be, amelyben a magyar parlament felszólítja a Kínai Népköztársaságot a nemzetközileg elismert emberi jogok tiszteletben tartására, és az erőszak alkalmazásának befejezésére.
A fideszes politikus szerint a javaslatot az 1956-os magyar forradalom és az 1959-es tibeti népfelkelés közti párhuzamra alapozva, valamint a tibeti kérdés békés rendezése érdekében nyújtották be. Hozzátette: az MSZP képviselője ez idáig nem írta alá indítványukat.
Balog Zoltán a tibeti emberek sorsa iránt érzett személyes szimpátiáját Tibet zászlajának meglengetésével is kifejezte.
Az emberi jogi bizottság elnöke hangsúlyozta: bízik benne, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Budapesten tárgyaló kínai delegáció vezetőjével folytatott négyszemközti megbeszélésén rákérdez a tibeti helyzetre, ahogyan tette ezt a közelmúltban Angela Merkel német kancellár is.
A sajtótájékoztatón felszólalt Hendrey Tibor, a Tibetet Segítő Társaság elnöke, aki szintén arra kérte a magyar kormányt: álláspontja legyen egyértelműen támogató Tibet ügyében, és tudassa a kínai vendégekkel, hogy emberi jogi kérdésekben nincsenek alternatívák. Kezdeményezte azt is, hogy magyar megfigyelők mehessenek Tibetbe.
Hendrey Tibor véleménye szerint a csütörtöktől Budapesten tárgyaló kínai delegáció érkezésének az az oka, hogy megerősítsék a tibeti események miatt meggyengült kínai külpolitikát Közép-Európában.
Az eseményen az Amnesty International kampánykoordinátora, Sebály Bernadett arra szólította fel a nemzetközi szervezet nevében a kínai vezetést, biztosítsák országukban a sajtószabadságot, és 2008 végéig töröljék el a halálbüntetést.
A Tibetet Segítő Társaság szerdától szombatig tüntet a főváros több pontján abból az alkalomból, hogy csütörtökön és pénteken Budapesten tárgyal egy száztagú, magas rangú kínai politikusokból álló delegáció.