Ivanics Ferenc elmondta: május 17-ét azért választották a rendezvény időpontjául, mert éppen a hétvégén lesz öt éve, hogy megkapták a diplomát, amely a Fertő-táj világörökség részévé nyilvánítását és a kitűntető cím elnyerését dokumentálja.
Tájékoztatása szerint a Fertő-vidékhez tartozó községek mindegyike kínál értékes látnivalót és szórakoztató programot gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt. Nagycenk egyebek között a Széchenyi Emlékmúzeumba, Fertőrákos a Püspöki kastélyba, Fertőd az Esterházy-kastélyba hívja az érdeklődőket. A múzeumlátogatások mindenütt ingyenesek csakúgy, mint a Nagycenkről induló utazás a Múzeumvasúton.
A fertőhomoki tájházban szalma- és kosárfonásra tanítják a gyerekeket, a sarródi tájházban kipróbálhatják a jegykendő-készítést és a sássodrást. A nagycenki aszfaltrajz-versenyen világörökségi motívumokat vár a zsűri a vetélkedő résztvevőitől, Hegykőn pedig népművészeti tárgyak felismerésében versenghetnek a vállalkozó kedvűek. A nap végén Fertődön nyereményt sorsolnak ki azok között, akik legalább három helyszínt felkerestek.
Az egyesület elnöke a sajtótájékoztatón kiemelte a civilek kezdeményező készségét és a települések összefogását a közös siker érdekében. Hozzátette: a vendéglősök is csatlakoztak, és gasztronómiai különlegességekkel, helyi specialitásokkal igyekeznek majd emlékezetessé tenni a világörökség napját az ott élők és a Fertő-vidéket felkereső látogatók számára.
A Fertő tavat és környékét, mint kultúrtájat 2001 decemberében vette fel a világörökség listára az UNESCO Világörökség Bizottsága Magyarország és Ausztria közös javaslatára. A diploma átadására 2003. május 18-án került sor Fertődön.
A világörökségi napot szervező egyesület fő feladatának tartja a Fertő vidék értékeinek, hagyományainak őrzését, s olyan programok rendezését, kiadványok megjelentetését, amelyek a világörökség-tudat elmélyítését segítik.