Fürj Zoltán főiskolai tanár felhívta a résztvevők figyelmét arra, hogy hatvan éve ezen a napon, május 15-én jelentette be Ortutay Gyula akkori vallásügyi és közoktatási miniszter az iskolák államosítását. Az évforduló kapcsán a debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola rektorhelyettese felidézte az elemi iskolák államosításának körülményeit és a nyolcosztályos általános iskola bevezetését.
Donáth Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora Azonosságok és különbségek címmel tartott előadásában összehasonlította a hazai tanítóképzők 1918-19-es, illetve 1947-48-as államosítását, Kelemen Elemér nyugalmazott főiskolai tanár pedig az iskolaállamosítás hazai történeti előzményeket elemezte.
Csepregi András, az Oktatási és Kulturális Minisztérium egyházi kapcsolatok titkárságának vezetője az egyházaknak a közoktatásban betöltött szerepéről, lehetőségeiről tartott előadást. Fontosnak nevezte, hogy "az egyház a közoktatáson keresztül mutassa meg magát a társadalomnak". Azt pedig, amit az egyház megmutathat, a "hit, tudás, szeretet" hármas egységével jellemezte az előadó.
Ha a hit erős és eleven, akkor az iskolai erőszak kezelésére is van lehetősége az egyházi iskolának - utalt Csepregi András a manapság egyre szélesebb körben tapasztalható problémára.
A debreceni konferencia résztvevői délután két szekcióban tekintették át a közoktatással és az azzal összefüggő kutatásokkal kapcsolatos időszerű kérdéseket.