A közlemény szerint az idén már 26. alkalommal megrendezésre kerülő versenyre valamennyi hazai és határainkon túli általános és középiskola 7-10. osztályos tanulója benevezhetett.
"Hatvani István a Debreceni Református Kollégium híres fizikatanára volt, aki annak idején Göttingent is megjárta. Ha úgy vesszük, a debreceni fizikai kutatás eredete egészen Hatvani Istvánig nyúlik vissza. Az eszközök, amelyeket Hatvani István használt egykoron, ma is megtalálhatók a Református Kollégium fizikaoktatásában" - mondta a versennyel kapcsolatban Pálinkás József az MTI-nek.
Ismertetése szerint a Hatvani Istvánról elnevezett fizikaverseny nemzetközi megmérettetés a Kárpát-medencében, amelyre a hazai általános és középiskolásokon kívül Romániából, Kárpátaljáról, a Felvidékről és a Vajdaságból érkeznek diákok.
Mint az MTA elnöke kifejtette, örvendetes, hogy sok olyan fiatal van, akit érdekel a természettudomány, s ezen belül a fizika.
"Nekem mint fizikusnak különösen nagy öröm, hogy átadhatom ezeket a díjakat. Úgy gondolom, hogy a hivatalom egyfajta elismerést jelent a diákok számára. Az egyetemen mindig elgondolkodom, amikor a rektor +hivatalához kötött hatalommal+ élve doktorrá fogad valakit. Az Akadémia elnöke is csak az Akadémia elismertsége, hitelessége folytán jelenít meg egyfajta intellektuális erőt. Azt gondolom, hogy a fiatalok érzik ezt és örülnek, ha az Akadémia elnöke mondja el nekik, hogy elismeri az eredményeiket és az erőfeszítéseiket" - mondta Pálinkás József.
Arra a kérdésre, hogy fizikusként és az MTA elnökeként tud-e tenni a természettudományok és a műszaki pálya népszerűsítése érdekében Pálinkás József igenlő választ adott.
"Valamennyit biztosan tehetek, már azzal is, ha a sajtóban gyakran megjelenik, hogy egy fizikus az Akadémia elnöke. Ez már önmagában jelent valamennyi vonzerőt. Korábban is sokszor kezdeményeztem, hogy a természettudományos oktatás, vagy természetismeret-oktatás legyen erősebb része a közoktatásnak" - mutatott rá.
Mint kifejtette, a természettudományos oktatásnak nem unalmas, a diákok számára sokszor nem túl vonzó "tudományoskodás" formájában kellene folynia, sokkal inkább a kultúra részeként kellene megjeleníteni.
"A természetismeretnek éppúgy a műveltség részének kellene lennie, mint egyéb ismereteknek. Egy művelt ember ismeri Arany János költészetét, olvassa az európai irodalmat. Azt gondolom, hogy egy művelt embernek a természetről is kell tudnia annyit, hogy eligazodjon a minket körülvevő világban" - hangsúlyozta az MTA elnöke.
Magyar nyelven ezt így írják: Pálinkás díjaz. Egy "jö"-vel...