Nem ösztönöz munkára a szocális támogatási rendszer Magyarországon - vélik az Oriens elemzői. A pénzügyi tanácsadó cég tanulmánya szerint a magas bérterhek és a szociális rendszer nagymértékben csökketni a munkakínálatot.
2008. május 21. szerda 11:05 - Hírextra
Az Oriens a magyar gazdaság helyzetét elemző és legneuralgikusabb pontokat kiemelő tanulmányában azt írta: Magyarország sereghajtónak számít az aktív korú népesség tekintetében. Az OECD országok átlaga 71 százalék, míg Magyarországé 62, azaz a 15 és 64 éves korosztályból ennyien aktívak még.
Az elmaradás oka - az Oriens elemzője szerint - egyrészt az alacsony képzettségűek magas arányában, másrészt a munkára való ösztönzési rendszerben keresendő. Orbán Krisztián azt mondta: a magyar szociális rendszer nem ösztönzi a munkavállalást, mert segélyből is a munkával elérhető szintű jövedelmet lehet elérni, ezért nem csoda, hogy 1999 és 2005 között a rendszeres szociális segélyben részesülők száma közel ötszörösére nőtt.
A tanulmányban leírták azt is, hogy Magyarországon nagyon magas a rokkantnyugdíjasok száma, akik közül sokan nem is vallják betegnek magukat, azaz tudnának dolgozni. Sokan közülük éppen az aktív korú férfinépességből kerülnek ki.
A családtámogatásokat vizsgálva az elemzők arra jutottak, hogy míg európai szinten viszonylag magas a családtámogatásra fordított kiadások szintje a hazai összjövedelem arányában, a gyermekes nők foglalkoztatottsága a legalacsonyabbak között van.