Újra látogatható a labirintus
A budavári labirintus kiállításai a múlt héttől ismét látogathatóak - közölte az üzemeltető cég az MTI-vel szerdán. Mint közleményükben írták, a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal megsemmisítette az I. kerületi jegyző, a budavári labirin
2008. május 28. szerda 21:14 - Hírextra
A jegyző kereskedelmi működési engedély hiányára hivatkozva zárta be a 25 éve működő intézményt.
A kiállítási, művészeti, múzeumi tevékenységek azonban nem tartoznak a jegyző hatáskörébe, ilyen tevékenységek folytatásához ugyanis nincs szükség működési engedélyre - írta a Budavári Labirintus Kiállítás-szervező Kft. és közleményükben megjegyezték azt is, hogy a jegyzőt a felügyeleti szerv már korábban kizárta az eljárásokból.
Kitértek arra is, hogy ügyükben a legfőbb ügyészhez fordultak.
A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal helyettes vezetője, Józsa Veronika az MTI megkeresésére elmondta: a hivatal valóban megsemmisítette a kerületi jegyző határozatát, és új eljárásra kötelezte a kijelölt első fokú hatóságot. A hivatalvezető hozzátette: az I. kerületi jegyző az ügyben "nem volt közömbös", ezért kellett új eljárást indítani.
Tisztázni kell azt is, hogy pontosan milyen tevékenységet végez a Budavári Labirintus kft., a regionális közigazgatási hivatal rendelkezésére álló adatok alapján ugyanis a kereskedelmi tevékenységhez működési engedély kell - tette hozzá.
A labirintus bezárását 2008. március 28-án rendelték el arra hivatkozva, hogy a Budavári Labirintus kft. az Úri utca 9. szám alatti vári mélypince-, illetve barlangrendszerben programszervező és turisztikai tevékenységet folytatott, holott erre nem volt engedélye.
Erdélyi Gábor, a Budavári Labirintus kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek akkor azt hangsúlyozta, hogy ők nem végeztek kereskedelmi tevékenységet, emiatt ilyen típusú engedélyre nem is volt szükségük. A Fővárosi Közigazgatási Hivatal, valamint a V. és II. kerületi igazgatási iroda is megállapította ezt - tette hozzá.
A vár alatti barlangrendszer hévizes feltörések és kimosódások révén jött létre, nagysága világviszonylatban egyedülálló. A hévizes barlangfülkék egyszerre jelentettek menedéket és vadászterületet a félmillió évvel ezelőtt itt megjelenő ősember számára.
Az 1980-as évek elején itt kapott otthont az első magyar panoptikum. Az 1997-es rekonstrukciós munkálatok nyomán több mint 4.000 négyzetméteren hoztak létre ott kiállítási helyiségeket.
Forrás: MTI