Tévésorozat az ürülékről
Az ürülékek csodálatos története címmel háromrészes tévésorozatot szentelt a héten az emésztés végtermékének a francia-német Arte televíziós csatorna.
2008. június 5. csütörtök 10:47 - Hírextra
Thierry Berrod tudományos ismeretterjesztő filmesnek nem ez volt az első "népszerűtlen témát" feldolgozó vállalkozása, korábban például a termeszekről készített filmet - ezúttal a sorozat egyik részét az állati, két részét viszont az emberi exkrementumoknak szentelte.
Már a statisztikai megközelítés is gazdag volt meglepő tényekben. A nézők érzékeny ízlésére való tekintettel a filmben csak "rózsának" nevezett termékből egy átlagos élethosszúságú ember életében hat tonnát termel, és ehhez hat hónapot tölt vécén.
De a tudománynak is sokat elárul az emberi végtermék - így például Brazíliában egy laboratórium mumifikálódott széklet elemzése alapján mutatta ki, hogy Dél-Amerikát nem a Bering-szoroson át érkezett populációk népesítették be.
A filmsorozat jelentős része foglalkozott azzal, hogyan próbálják a különböző társadalmak eltávolítani és feldolgozni az általában zavart és undort kiváltó emberi végterméket. A szennyvíztisztítás különböző technológiái, a széklet átalakítása trágyázásra szolgáló granulátummá vagy éppen az utcák kövezésére szolgáló téglákká - csak néhány a sok lehetőség közül.
Kínában már Mao Ce-tung pártvezér életében biogázzá reciklálták az emberi és állati exkrementumot, az 1,4 milliárd lakosú országban 10 millió ember foglakozik ezzel a falvakban a film szerint - és egy kutató kifejtette, hogy a jövőben ez az energia hajthatja majd a gépkocsikat is.
A sorozat egyik része teljes egészében "a trón forradalmával" foglalkozott - a múlt "budijaitól" a jövő hightech toalettjeiig. Ami az utóbbit illeti, a vízöblítés túlságosan sok vizet fogyaszt, a japánok ezért új módszereket dolgoztak ki a "rózsák" száraz eltávolítására. A fejlesztés egyik esztétikai trendje ma már világszerte egyre inkább a zenélő vécé, a kellemes muzsika elfedi a kis helyiségben zajló biológiai műveletek kellemetlenebb hangjait.
Thierry Berrod beszámolt filmjében arról is, hogy az indonéziai Szumátra szigetén a cibet macska ürülékéből válogatják ki az állat által előzőleg elfogyasztott kávészemeket, amelyek megőrölve páratlanul felséges aromájú italt adnak. Kis túlzással teljesül a "rózsából" aranyat tézis, mivel ennek a kávénak kilója 500 euróba (121 ezer forint) kerül.
Forrás: MTI