Ezzel kapcsolatban egy közhasznú áldozatvédelmi szervezet vezetője fordult levélben az országos rendőrfőkapitányhoz, sérelmezve ezt a jogsértő rendőrségi gyakorlatot. A Fehér Gyűrű Egyesület ügyfélszolgálati tapasztalatai szerint egy tömött irattárca ellopása után 100-150 ezer forintos költséget is jelenthet a kárvallottnak az okmányok pótlása, bankkártyák letiltása és pótlása. De még egy átlagos zseblopás után is 20-30 ezer forintos pluszköltséget jelent az új iratok beszerzése, tehát a szervezet úgy véli: a sértett kárát a rendőröknek ennyivel nagyobb összegben kellene megállapítaniuk.
Azáltal, hogy a rendőrök nem számítják be a kárértékbe a jegyzőkönyvek felvételekor ezeket a költségeket, a valósnál fényesebbé alakítják saját statisztikájukat, hiszen ily módon az esetek többsége csak szabálysértésnek minősül.
A sértetteket viszont maguk a rendőrök is megkárosítják - emlékeztet az áldozatvédő szervezet -, mivel nem kaphatnak gyorssegélyt az Igazságügyi Hivatal áldozatsegítő szolgálataitól, arra hivatkozva, hogy a velük szemben elkövetett jogsértés nem bűncselekmény.
Ha viszont ezeket a költségeket is figyelembe vennék, évi 30-40 ezerrel több lopás kárértéke lépné át a húszezer forintos értékhatárt és minősülne bűncselekménynek. A Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület eddig még nem kapott választ a levelére Bencze József országos rendőrfőkapitánytól.