A Zene Ünnepét minden évben az első nyári napon, június 21-én rendezik meg. Budapest belvárosában, a Városligetben és a város forgalmas közterületein a hagyományos komolyzenei, folk-, dzsessz-, és rockkoncertek mellett az idén - a Reneszánsz Évhez kapcsolódva - komoly szerepet kap majd a reneszánsz muzsika is, amelyet egyebek mellett táncházakban, térzeneként illetve egyházzenei koncerteken élvezhet a közönség.
A Petőfi Csarnok a Fővárosi Önkormányzat megbízásából három éve szervezi és koordinálja a Zene Ünnepének budapesti eseményeit. A programok idén már délelőtt elkezdődnek, s a Múzeumok Éjszakájával való egybeesés lehetőséget teremt a két kiemelkedő esemény összehangolására - olvasható a kultúrák közötti párbeszéd európai évének magyarországi kommunikációjával megbízott ügynökség közlésében.
Június 20-án Pécs is megszervezi a Zene Ünnepét, melyen neves hazai és külföldi zenekarok lépnek fel, a város terein pedig különleges performanszokat nézhetnek meg az eseményre látogatók.
Komlón június 20. és 22. között a XVIII. Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus-fesztivál eseményeire látogathat el a zenekedvelő közönség. A fesztiválon, amelynek díszvendége Kodály Zoltánné lesz, lengyel, szlovák, horvát és román kórusok vesznek részt, Magyarországot Kaposvár, Szolnok és Komló kórusai képviselik.
Az Ars GEometrica 2008 nemzetközi találkozót és workshopot június 14. és 17. között rendezik Pécsett: a mindenki számára nyitott előadások mellett reprezentatív kiállítás, szabadtéri workshop, ismeretterjesztő előadások, koncertek, bemutatók, filmvetítések és interaktív játékok várják az érdeklődőket. A környezet és egészségkultúra idei pécsi évében a téma a Szerkezet és Környezet - Interakciók és Határátlépések a Művészetben és a Tudományban.
A 2007-ben kedvező nemzetközi szakmai és közösségi visszhanggal elindított Pécs - Ars GEometrica (P-AGE) program célja, hogy széles körben felhívja a figyelmet a művészetek és a tudományok művelői között zajló interakció eredményeire.
Az Európai Bizottság 2008-at a kultúrák közötti párbeszéd európai évének nyilvánította. A programsorozat - amelynek mottója: "Együtt a sokféleségben" - a kultúra és média, az oktatás és tudomány, a migráció, a kisebbségek, a többnyelvűség, a vallás, a munkahely, valamint az ifjúság témakörén keresztül próbálja elősegíteni egymás jobb megértését. Az évad magyarországi céljai között szerepel a kulturális sokszínűség - elsősorban a szomszédos országok és a határon túli magyarság - ünneplése, valamint a fiatalok és civil szervezetek bátorítása a programokban való részvételre.