Szakad az SZDSZ?
Fordulatot jelenthet az SZDSZ számára Fodor Gábor győzelme az elnökválasztáson, továbbra sem lehet azonban tudni, hogy új koalíciót kötnek-e a liberálisok a szocialistákkal - jelentették ki a távirati irodának nyilatkozó politológusok. Az elemzők szerint
2008. június 8. vasárnap 12:59 - Hírextra
Kiszelly Zoltán szerint Fodor Gábor győzelme egyebek mellett annak köszönhető, hogy ráérzett a nem eléggé pragmatikus Kóka János gyengéjére. A győztes ráadásul a hitelességet hangsúlyozta, amely a párt gyökereihez nyúlik vissza - tette hozzá.
Fodor Gábor az európai parlamenti választásokig kaphat időt, ha ott legalább egy mandátumot szereznek a liberálisok, akkor akár újra is választhatják - mondta a politológus.
Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője kiemelte: az igen szoros eredmény azt mutatja, hogy továbbra is megosztott a párt, a belső helyzet alapvetően nem változott a tavalyi elnökválasztáshoz képest. Nem alakult ki Kóka-ellenesség, Fodor Gábor pedig nem tudta növelni saját támogatottságát.
Fodor Gábor győzelme azon is múlhatott, hogy az elbizonytalanodott küldöttek nem mentek el szavazni. Ezt támasztja alá, hogy idén körülbelül ötvennel kevesebben voksoltak, mint tavaly. Fontos az is, hogy az ügyvivői testületben is egyenlő számban vannak jelen Fodor Gábor és Kóka János támogatói, Demszky Gábor és Horn Gábor pedig a mérleg nyelve lehet - tette hozzá.
A Political Capital szakértője úgy vélte: a változatlan erőviszonyok azt mutatják, hogy az SZDSZ továbbra is megosztott. Kóka János megerősítette pozícióit az elmúlt időszakban, a mostani szavazati arány azt mutatja, hogy a liberálisok nem teljesen utasították el azt, ami az előző egy évben történt.
Juhász Attila szerint Fodor Gábor megválasztása két szempontból jelenthet fordulópontot: egyrészt eldől, hogy milyen pártelnökként az új vezető, másrészt Kóka Jánosénál sokrétűbb politizálásra lehet számít, egyebek mellett környezetvédelmi és emberi jogi témákkal.
Szomszéd Orsolya szerint generációváltást is jelent választás. A régi szereplők - például Kuncze Gábor és Magyar Bálint - sorra háttérbe szorulnak, és az újabb generáció kerül előtérbe.
Kiszelly Zoltán abban látja a fordulatot, hogy Fodor Gábor komolyan veszi a pártépítést, így az SZDSZ vidéki pozícióinak megerősítésére koncentrálhat. Az új elnök a korábbiaknál hitelesebben képviselheti az SZDSZ álláspontját, kevesebb elvtelen kompromisszumot köthet, "megértő konfliktusokra" törekedhet.
Szomszéd Orsolya és Juhász Attila szerint a szombati szavazás megmutatta, hogy továbbra sem lehet kizárni az SZDSZ kettészakadását. Utóbbi kiemelte: ha a liberálisok nem sorakoznak fel egységesen a megválasztott elnök mögé, illetve komoly belső viták indulnának, az egyet jelentene az SZDSZ végével.
Szomszéd Orsolya szerint az egységes stratégia hiánya is a pártszakadás lehetőségét mutatja. Ezzel kapcsolatban több SZDSZ-es "megkongatta már a vészharangot". Ennek szólhattak a küldöttgyűlésen elmondott egységpárti beszédek is, amelyek önmagukban persze nem sokat jelentenek.
Kiszelly Zoltán azonban úgy látja: nincs értelme a pártszakadásnak. A kisgazdák esete intő példa lehet a liberálisok számára is. Sokkal izgalmasabb, ha mindenki a párton belül marad, és onnan szavaz át az MSZP-hez, vagy a Fideszhez.
A három elemző egyetértett abban, hogy továbbra sem lehet tudni, újraköti-e a koalíciót az SZDSZ a szocialistákkal.
Fodor Gábor eddigi nyilatkozataiból nem lehet egyértelműen megmondani, hogy mik a tervei a koalícióval. Továbbra is kérdés, hogy három forgatókönyv közül melyik teljesül. Egyrészt a liberálisok visszamehetnek a koalícióba, másrészt megállapodhatnak valamiféle külső támogatásban, harmadrészt előrehozott választást szorgalmazhatnak - mondta Juhász Attila.
Kiszelly Zoltán kifejtette: ha megállapodna a két párt, akkor a 2006-os koalíciót hangszerelhetik újjá, Fodor Gábor pedig nem menne vissza úgy a kormányba, hogy Gyurcsány Ferenc marad a miniszterelnök.
Szomszéd Orsolya rámutatott: sok múlik azon is, hogy a szocialisták hogyan értékelik Fodor Gábor győzelmét. Az MSZP kettős kommunikációs hadjáratot indíthat: egyrészt az SZDSZ felé küldhetnek üzeneteket, másrészt Gyurcsány Ferencet győzködhetik, hogy álljon félre az új koalíció érdekében.
Kérdés azonban, hogy az új pozícióban Fodor Gábor szorgalmazza-e majd az új koalíciót - tette hozzá.