Az emberéletek millióit megmentő vér mesterségesen nem állítható elő, ezért különös jelentősége van az önkéntes véradói tábor bővítésének - hangsúlyozta az ünnepségen Habsburg György, a Magyar Vöröskereszt elnöke.
A többi között ezt a célt szolgálják a világ 186 országában működő vöröskereszt és vörös félhold szervezetek, illetve az olyan kezdeményezések is, mint a felsőoktatási intézmények körében meghirdetett véradóverseny - emelte ki Habsburg György, köszönetét fejezve ki a véradásért a magyar önkénteseknek.
Miskovits Eszter, a Magyar Vérellátó Szolgálat vezetője, tolmácsolva Székely Tamás egészségügyi miniszter üdvözletét, azt hangsúlyozta, hogy miközben több milliárdan élünk a világon, csupán 81 millió embertársunk tartozik a rendszeres véradók táborába.
Ez különös gondot jelent a világ fejletlenebb térségeiben, Afrikában és Ázsia egyes régióiban, ahol nem jutnak hozzá a vérkészítményekhez a betegek. A donorok száma azért is alacsony ezeken a területeken, mert kevesek alkalmasak biztonságos, vírusmentes vér adására - mondta a szakember.
Miskovits Eszer felhívta a figyelmet arra is, hogy a nyári hónapokban rendszeresen megcsappan a szükséges vér mennyisége, ezért aktivitásra biztatta a véradókat.
Sonja Tanevska, a Vöröskereszt Európai Zóna Irodájának egészségügyi koordinátora arról szólt, hogy a biztonságos vérellátás kulcsa az önkéntes és térítésmentes véradás, hiszen ebben a rendszerben olyan, rendszeres egészségügyi vizsgálaton áteső donorok szolgáltatják a vért, akik nem adnak tovább olyan fertőzéseket, mint az AIDS vagy a hepatitis. Őket ünnepeljük ma világszerte - mondta Sonja Tanevska.
A felsőoktatási véradóversenyt az ezer diáknál kevesebb hallgatót oktató intézmények kategóriájában az Egri Hittudományi Főiskola nyerte. Az ezer - tízezer hallgatót oktató intézmények között a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola diákjai voltak a legaktívabbak. A tízezer hallgatót meghaladó intézmények versenyében a Debreceni Egyetem érte el az első helyezést.
A véradók világnapját azért ünneplik június 14-én, mert ezen a napon született Karl Landsteiner, az A-B-0 vércsoport rendszer felfedezője.