Klórgáz nagy koncentrációban történő belégzésekor a gége záróizmai és a hörgők izmai azonnal súlyos görcsbe rándulnak - ismertette Páldi Anna.
Mint rámutatott, a tünetek a belélegzett klórgáz koncentrációjától függnek. Enyhe esetben köhögés, nehézlégzés, orrfolyás, nyáladzás, könnyezés jelentkezik. Súlyosabb esetekben az első lélegzetvételnél a gége záróizmának görcse, görcsös köhögés, nehézlégzés, könnyezés mellett mellkasi fájdalom léphet fel, melyet órák múlva tüdővizenyő követ.
A gázmérgezésre jellemző, hogy a mérgező anyag a légutakon keresztül jut be a szervezetbe, és az alsó légutak végén található léghólyagocskák vékony falán keresztül igen gyorsan bekerül a vérbe - tájékoztatott.
A mérgező gázok a tüdőszövetekben tüdővizenyőt okoznak, ezáltal csökkentik a légzőfelület, nehezítik vagy lehetetlenné teszik az oxigén vérbe jutását.
Az elsősegélynyújtónak a mérgezettet ki kell szabadítania a gáztérből, szabad levegőre kell vinnie, és fontos a szem, a szájüreg és az orr tiszta vízzel történő kiöblítése. A klórgáz szúrós szagú, az orr, a száj, a kötőhártya és a légutak nyálkahártyáját erősen izgatja, ám egyúttal illékony, nyílt térben a hatása gyorsan alábbhagy - folytatta.
Páldi Anna elmondta, azt is hogy mivel a vizet klórral tisztítják Magyarországon, jogszabály határozza meg - éppen a tragédiák megelőzéséért -, mennyi szabad és kötött klórt tartalmazhat a víz akár az uszodákban, akár a vízvezetékekben.