Szépségápolás a római korban
Venus és Hygieia birodalmába léphet be a látogató szombattól Óbudán: szelencék, fésűk, tükrök, parfümös üvegcsék, ékszerek - több mint 80 tárgy - látható a múzeum romkertjében található, úgynevezett Dirké védőépületben.
2008. június 18. szerda 20:52 - Hírextra
A Múzeumok éjszakájának napján nyíló kiállítás címében szereplő Venus és Hygieia, a két antik istennő hatásköre sejtetni engedi, hogy a rómaiak magán, sőt intimszférájába pillanthat be a látogató. A férfiak és a nők egyaránt nagy hangsúlyt fektettek a megjelenésükre, ápoltságukra. A fürdés, az arcápolás, az arcfestés, a szőrtelenítés, borotválás széles körben elterjedt volt. A frizuradivat diktátora a mindenkori császárnő volt - mindenki őt utánozta.
A kiállítás rendezője, Facsády Annamária az MTI-nek elmondta, bár a szappant nem ismerték a rómaiak, a fürdőkultúra nagyon fejlett volt. Minden nagyobb lakótömbnek volt egy olcsó közfürdője, ahol különböző hőmérsékletű medencékben lubickolhattak a polgárok. Számos masszírozóhely állt rendelkezésre. Gyakran használták a habkövet is, főleg epilálásra.
Szépségreceptek is maradtak fenn, és más forrásokból is megállapítható, hogy különféle növényekből sajtolt olajokat, valamint illatanyagokat nap mint nap használtak. A szénpor mellett többnyire növényekből nyerték az arcfestéshez a festékeket.
A kiállítás október 31-ig látható az Aquincumi Múzeumban.
Forrás: MTI