2024. november 25. - Katalin

Bolyai-ösztöndíjasok az Akadémián

A Bolyai-nap keretében vehette át kedden a Magyar Tudományos Akadémián 187 friss Bolyai-ösztöndíjas az MTA által odaítélt támogatásról szóló oklevelet.
2008. június 24. kedd 16:07 - Hírextra
Ugyancsak a keddi ünnepségen adták át a 159 végzett ösztöndíjasból 93-nak a Bolyai-emléklapot, közülük 15 kutató teljesítményét plakettel is elismerte a kuratórium.

Molnár Károly kutatásért felelős tárca nélküli miniszter az ünnepségen hangoztatta, hogy gazdag természeti erőforrások híján az ország gazdasági versenyképességének kulcsa a tudás, a jól működő tudásalapú társadalom. Ily módon napjaink egyik legfontosabb feladatának nevezte a tehetséggondozást, az eredményes fiatal kutatók támogatását, hiszen kezükben van a társadalom, a gazdaság jövője. Ezt a célt szolgálja az MTA Bolyai-ösztöndíja is, amely a fiatal kutatók támogatására létesült.

"Egy innovatív Magyarország kialakítása szükséges, ahol a szellemi alkotások globálisan piacképes termékekben, színvonalas vállalkozásokban realizálódnak" - hangsúlyozta Molnár Károly.

Manherz Károly, az oktatási és kulturális minisztérium szakállamtitkára szerint a doktori képzésben "nem készülnek kutatók", a résztvevőknek nem olyan mély a tudása, hogy az "akcióképes" legyen az innovációban, a fejlesztésben, a nemzetközi kapcsolatokban. Ily módon egyre nagyobb jelentősége van a hatékony, jó posztdoktori képzéseknek, amilyen a Bolyai-ösztöndíj.

A posztdoktori képzésben résztvevők jelentik "a magyar kutatás, a magyar felsőoktatás számára azt a húzóerőnek számító réteget, amelyből kikerülnek az egyetemi oktatóink, nagydoktoraink, a professzorok" - hangsúlyozta Manherz Károly.

Pálinkás József, az MTA elnöke szerint az Akadémiának az a dolga, hogy támogassa a tehetséges fiatalokat, akik "a magyar tudomány ígéretei", biztosítsa azokat a feltételeket, hogy munkájukat eredményesen, s Magyarországon végezzék. Emlékeztetett arra, hogy a Bolyai-ösztöndíj ideje alatt születtek világraszóló eredmények, olyanok, amelyeket nemzetközileg is számon tartanak, idéznek.

Pálfy Péter Pál, a kuratórium elnöke elmondta, hogy idén 11. alkalommal ítélték oda a Bolyai-ösztöndíjakat. 1998 és 2008 között összesen 5788 kutató nyújtott be érvényes pályázatot, közülük 2108 nyerte el a támogatást. Idén 521 pályázat érkezett. Az elbírálást 11 panelben 150 kiváló tudós végezte, akik 187 kutatónak ítélték oda a támogatást.

Negyedik alkalommal került sor a Kelly Services Magyarország Kft. által alapított ösztöndíj átadására. Az MTA ismertetője szerint ez a "versenyszféra-magántőke" bekapcsolódásának első lépése. A vállalat képviselői 2004-ben keresték meg az MTA vezetését azzal a javaslattal, hogy ösztöndíjat alapítanának, amely évente tízezer amerikai dollárral támogatna négy hónapig egy olyan fiatal kutatót a természettudomány területéről, akinek kutatási tevékenysége kapcsolódik Amerikai Egyesült Államokbeli kutatóhelyhez.

Az Akadémia vezetése a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriumát kérte fel a lebonyolításra. A zártkörű pályázati felhívást 2008-ban 51 kiemelkedő minősítésű ösztöndíjashoz juttatták el. Közülük került kiválasztásra az ösztöndíjban részesülő Földváry Lóránt, aki a Kyotói Egytemen a földtudomány területén folytatta tanulmányait, s az Ohiói Állami Egyetemen végezné kutatásait.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását