A tárca közlése szerint a program a kiválasztott intézményekben - többek között az álmosdi, a bakonyszegi, a váli, az iszkázi, az esztergomi, a csesztvei, a szalkszentmártoni és az agárdi emlékházban - "élményközpontokat hoz létre, elősegíti az iskolák és az emlékházak hatékonyabb együttműködését, támogatja a köréjük szerveződő kulturális rendezvényeket, táborokat".
2008-ban 3 helyszínen létesülhetnek új kiállítások, míg 9 emlékházban a már meglévő tárlatot modernizálják, teszik interaktívabbá a pályázat segítségével. Három épület felújítására is lehetőséget ad a program, valamint 8 intézményben múzeumpedagógiai foglalkoztatókat is kialakítanak majd.
Az OKM közleménye szerint a tárca 35 településen támogatja az emlékházak köré szerveződő falunapokat, kisebb fesztiválokat, kulturális rendezvényeket, de irodalmi táborokat is szervez a nem helyben lakó diákok számára.
Az ország különböző részein található intézmények az összefogás jegyében hozták létre a Magyar Irodalmi Emlékházak Egyesületét (MIRE), amely hamarosan korszerű, önálló honlappal jelentkezik, segítendő a turizmusba való bekapcsolódást és az iskolákkal, valamint az egymással történő kapcsolattartást.
A MIRE a szombati tiszacsécsei rendezvényre jelenteti meg első kiadványát. Ezen a napon az emlékházak szakemberei is megbeszélést tartanak a településen, a továbbképzés legfontosabb témái között lesz a kiállítási kommunikáció, a látogatóbarát jelleg, valamint az "emlékház-iskola-közösség kapcsolat". A Móricz Zsigmond Emlékház bemutatja nemrég elkészült múzeumpedagógiai foglalkoztatóját és megújult kiállítását.
Ezen a napon Tiszacsécsére látogat a Petőfi Irodalmi Múzeum Nyugat-vándorkiállítása is, amelyet a legendás irodalmi folyóirat 100. születésnapja alkalmából indítottak útjára. A faluban tartja szombaton évi rendes ülését a Móricz-társaság is.
A szakmai programokat egész napos kirakodóvásár kíséri, ahol a látogatók szatmári különlegességeket is megkóstolhatnak, majd az ünnepséget esti utcabál zárja.