Divat a távmunka
A vállalatok szívesebben foglalkoztatják saját dolgozóikat távmunkában, mivel ezt megbízhatóbbnak és optimálisabbnak tartják egy új munkavállaló ilyen formában való felvételénél – hangzott el a Magyar Távmunka Szövetség "Szakmai Műhely" legutóbbi re
2008. június 30. hétfő 21:32 - Hírextra
A távmunka szélesebb körben történő alkalmazása hozzájárulhat az általános foglalkoztathatóság javításához, és ilyen módon a foglalkoztatottsági szint növekedéséhez is. A távmunka magyarországi terjedésének oka elsősorban az, hogy a lakosság körében nem általános az informatikai eszközök és az internet használata, de az atipikus foglalkoztatási formák terjedését a vállalatok korszerűtlen szemléletű humánerőforrás-kezelése is gátolhatja.
A távoli helyről történő foglalkoztatás egyik kulcseleme az informatika, de a munkaviszony keretei között, a megfelelő HR rendszerek kialakítása és működtetése nélkül ez a foglalkoztatási forma nem lehet sikeres. Bizonyos HR elemek megléte, mint például a munkaerő tervezése, a toborzás-kiválasztás vagy a beillesztés folyamata, még a kis- és középvállalatoknál is elkerülhetetlen.
Forgács Tamás, a Magyar Távmunka Szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy gazdasági, gazdaságossági mutatók támasztják alá a távmunka létjogosultságát. Minden vállalkozásnak jól felfogott érdeke lehet annak megvizsgálása, hogy a távmunka alkalmazásán keresztül kidolgozható-e olyan üzleti modell, amely a piaci igényeknek való rugalmasabb és eredményesebb megfelelést szolgálja.
Breinerné Varga Ildikó és Tóth Adrienn HR szakértők a megfelelő kiválasztás és a beilleszkedés-beillesztés praktikus eszközeit ismertették a meghívottak számára. Tóth Adrienn a munkaerőpiacról érkező új dolgozó felvételével kapcsolatban kiemelte, hogy a kiválasztás megkezdése előtt, a cégvezetés részéről szükséges az igények, és az elvárások világos megfogalmazása.
Breinerné Varga Ildikó arra világított rá, hogy mennyire fontos a távmunka rendszerszerű bevezetése, a szükséges lépések összehangolása és az érintettek motiváltságának megteremtése. Breinerné kiemelte, hogy a távmunkavégzéshez szükséges kompetenciák lényegében hasonlóak, mint a hagyományos módon foglalkoztatottak esetében, - nagyobb hangsúly helyeződik azonban azokra a képességekre, amelyek a távolságból adódó helyzetek kezeléséhez szükségesek.
A jelenlévő szakmai partnerek Radnai Tamás a Hungary.Network Zrt, Rohály Gábor, az Avaya Magyarország Kft, Szabó Márta a HumanSoft Kft, Vass Rózsa a Net.Könyvelő Kft. Részéről egyöntetűen a fokozatosság, a rugalmasság, és a kommunikáció hármas egységére hívták fel a figyelmet a távmunka bevezetése és alkalmazása során.
Déri Tamás szakmai alelnök zárszavában több támogatási lehetőségre is felhívta a figyelmet, valamint kiemelte az atipikus munkaszervezési formák tudatos alkalmazására, a társadalmi elfogadottság jelentőségére, valamint a szakmai felkészültség, gyakorlat és a szakmai ismeretek folyamatos megújítására, akár a távoktatást támogató digitális technológiák használatán keresztül is.
Forrás: MTI