Nem kell a demokrácia?
A német állampolgárok egyharmada nem hiszi, hogy a demokrácia alkalmas problémák megoldására - mutatta ki a müncheni Polis/Sinus közvélemény-kutató vállalat legutóbbi vizsgálata.
2008. június 30. hétfő 16:33 - Hírextra
A Friedrich Ebert Alapítvány (FES) megbízásából végzett felmérés eredménye szerint a németek majdnem 50 százaléka el tudja képzelni, hogy nem vesz részt a jövőre esedékes szövetségi parlamenti választáson. 57 százalék a reformok leállítása mellett van vagy a - például a munkanélküli segélyezés rendszerében végbevitt - változtatások visszafordítását támogatja.
Az ország keleti részén, az egykori NDK területén élők 53 százaléka szerint a demokrácia egy problémát sem old meg. Az egész országot tekintve nagyjából egyharmad képviseli ezt a véleményt, tízből négy ember pedig abban is kételkedik, hogy a demokrácia egyáltalán működik-e még.
A Die Welt című napilap online változatában megjelent beszámoló szerint meglepő, hogy a rendszerbe vetett hit megroppanása nemcsak a gazdaságilag hátrányos helyzetű rétegekre jellemzőek, hanem az egész társadalomra. "Ez arra utal, hogy sokan félnek a lecsúszástól, és ezért a demokratikus rendszert tartják felelősnek" - mondta Frank Karl, a szociáldemokrata párthoz közel álló FES munkatársa.
A 2500 fő megkérdezésével végzett reprezentatív kutatás alapján csupán egyharmad várja bizakodva a jövőt, a túlnyomó többség szerint pedig megszorításokra vagy a társadalmi, gazdasági lecsúszás veszélyére lehet számítani a következő három évben.
A bizalomvesztés elsősorban a nagy pártokat sújtja. "Az emberek nem hisznek már a felemelkedésben, és a rendszer iránti lojalitást, bizalmat fenntartó nagy néppártok három emberből egyet már nem is érnek el" - mondta az alapítvány társadalompolitikai osztályának munkatársa.
Forrás: MTI