Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO adatai szerint Oroszország a "legfüstösebb" országok egyike, ahol a férfiak 65 százaléka és a nők 30 százaléka dohányzik, a gyerekek pedig az első cigarettájukat 8 éves koruk körül szívják el - olvasható a Rosszijszakaj Gazeta című orosz lap online kiadásában.
Oroszországban központilag már egy sor intézkedést léptettek életbe e káros szenvedély visszaszorítása érdekében. Így megtiltották a dohányáruk reklámját, a cigarettadobozokról eltűnt a light és a superlight felírat, viszont a csomag felét a nikotin káros hatását ecsetelő szöveg foglalta el.
Ám ha vannak is változások, ezek alig-alig észrevehetők, így a vidéki honatyák és honanyák saját kezükbe vették a dolgok intézését. A szamarai nikotinellenes program egy sor intézkedést tartalmaz: így maketteket készíttetnek, amelyek segítségével a felvilágosító előadások alkalmából szemléletesen érzékeltethetik a hallgatósággal, hogy milyen állapotban van a dohányosok tüdeje.
A nikotinrabsággal szakítani akarók speciális szakrendelésen kaphatnak orvosi segítséget, a munkáltatók pedig kötelesek jutalmazni azokat a dolgozókat, akik nem tartanak cigarettaszünetet - az ösztönzők között fizetésemelés is szerepel.
Az ilyesfajta jutalmazás egyébként már meghonosodott az Urálon túli Cseljabinszkban, ahol némely vállalatnál a nemdohányzók fizetése 5 százalékkal magasabb, mint cigarettázó kollégáiké. A városban nem csupán a munkáltatók premizálják a nemdohányzókat: a helyi kávézókban azoknak a vendégeknek, akik nem gyújtanak rá, 10 százalékos kedvezményt adnak.
(MöMöRö...) ;-P