Rotary Irodalmi Díj
Rotary Irodalmi Díjat alapított a Rotary Magyarország; a jelentős összeggel járó elismeréssel az irodalom területén tevékenykedő tehetséges, a Rotary alapeszméjét hirdető alkotókat jutalmazzák - mondta Sumonyi Zoltán író, költő, az elismerés odaítéléséről
2008. augusztus 4. hétfő 14:08 - Hírextra
Sumonyi Zoltán tájékoztatása szerint a díjazott alkotás a 2007. július 1. és 2008. június 30. között megjelent, magyar nyelven írott művek - verses- és novelláskötetek, regények - közül kerül majd ki.
A zsűrinek hét tagja van, akik az írott sajtóban, rádiónál, televíziónál dolgozó, az irodalommal hivatásszerűen foglalkozó szerkesztők közül kerültek ki, és akik a nekik legjobban tetsző 5-5 alkotást egytől ötig tartó skálán osztályozzák.
A zsűri a rangsorolásnál a minőséget veszi figyelembe, de fontos az is, hogy a mű kifejezze a Rotary alapeszméjét, azaz a humánum és az igazságosság védelmét és erősítését a társadalomban - hangsúlyozta Sumonyi Zoltán.
A zsűri tagjai listáikat elküldik a díj odaítéléséről döntő kuratóriumnak, mely a pontokat összesíti - folytatta Sumonyi Zoltán, hozzátéve, hogy a kuratórium tagja Gömöri György, Londonban élő magyar költő, a Cambridge-i Egyetem professzora, Ilia Mihály irodalomtörténész, a szegedi egyetem professzora, valamint a Rotary választott képviselője.
A zsűri tagjainak nevét nem árulta el Sumonyi Zoltán, mint mondta, azért, mert a zsűribe került szerkesztők sem tudnak egymásról, így elkerülhető "az összebeszélés" és "mindenki a saját ízlése szerint választja ki azt az öt művet, melyet a legjobbnak tart".
A kuratórium elnöke megemlítette azt is, hogy az október 9-i díjátadó gálára, melyet a budapesti New York Kávéházban tartanak, a három legtöbb pontszámot kapott mű alkotóit hívják meg. A nyertes csak ezen az estén tudja meg, hogy ő kapja a jelentős pénzösszeggel járó Rotary Irodalmi Díjat - fűzte hozzá, azt azonban, hogy pontosan mekkora is ez az összeg, nem árulta el.
A Rotary Magyarország az irodalmi díj alapításával két nemes célt szeretne szolgálni, egyrészt, hogy ismét értéke legyen a papírra vetett gondolatnak, a könyvnek, másrészt, hogy ráirányítsa a figyelmet a nehéz anyagi körülmények között élő, tehetséges fiatalokat támogató programra.
Paul Harris amerikai ügyvéd barátaival 1905-ben alapította meg az első Rotary klubot. Céljuk az etikus magatartás, a barátság, a jóakarat terjesztése és mások megsegítése volt. Ma szerte a világon több mint 32 ezer klubban 1,2 millió tag követi ezeket az elveket, politikától, vallástól függetlenül, párt- vagy állami befolyástól mentesen, nyitottan minden kultúrájú, származású vagy világnézetű ember előtt.
Magyarországon az első klub 1925-ben alakult. Eszmeisége gyorsan terjedt, tagjai üzletemberek, közéleti szereplők, kiváló szakemberek voltak, közülük a legismertebb Szent-Györgyi Albert. 1990-ben a hagyományokat folytatva éledt újjá a mozgalom, ma pedig 50 klubbal külön Rotary kerület működik Magyarországon.
Forrás: MTI