Feloldották a tanuvllomások titkosságát
Az 1953-ban a Szovjetunió javára végzett atomkémkedés vádjával kivégzett Rosenberg-házaspár 1951-es perében elhangzott további nyolc tanúvallomás jegyzőkönyvének titkosságát oldotta fel egy bíró az Egyesült Államokban.
2008. augusztus 27. szerda 20:25 - Hírextra
A Rosenberg-házaspár pere és kivégzése ma is vita tárgya. Mind Julius Rosenberg, mind felesége, Ethel, az amerikai kommunista párt tagjai voltak. A perben azzal vádolták őket, hogy átjátszották az amerikai atombomba titkát a Szovjetuniónak, amit ők végig tagadtak, de az utóbbi időben néhány újonnan előkerült bizonyíték legalábbis Julius esetében alátámasztani látszott. Az ítélet a feleség testvérének, David Greenglassnak terhelő vallomásán alapult, amelynek egyes részeit a férfi később visszavonta.
A házaspár megmentésére annak idején a kommunista pártok világszerte aláírásokat gyűjtöttek, tiltakozó mozgalmat szerveztek. Az ügy a hidegháború egyik kiindulópontja, az amerikai értelmiséget megrázó kommunistaellenes kampány ürügye volt.
Az esküdtszéken 1951-ben elhangzott tanúvallomások elvben titkosak, de Alvin Hellerstein amerikai kerületi bíró a 46 tanú vallomásai közül a már elhunyt 35 vallomásainak titkosságát már korábban feloldotta, keddi újabb határozatában pedig további nyolcat is csatolt ehhez a sorhoz, a történelmi kutatás megkönnyítése végett.
A Reuterst a bíró lépéséről David Vladeck, a Nemzetbiztonsági Irattár (National Security Archives) ügyvédje tájékoztatta, kifejtve, hogy az új tanúvallomások kiteljesítik a Rosenberg hálózat kémtevékenységéről szóló anyagot. Hellerstein kéthónapos haladékot adott a szövetségi kormánynak arra, hogy fellebbezést nyújtson be a nyolc további tanúvallomás titkosságának feloldása ellen.
A múlt hónapban Hellerstein helyt adott David Greenglass, a koronatanú kérésének, hogy saját tanúvallomásának titkosságát ne szüntessék meg.
Forrás: MTI