Megvan a BKV új vezérigazgatója
Kocsis Istvánt választotta meg a BKV vezérigazgatójává a Fővárosi Önkormányzat gazdasági bizottsága szerdán reggel - közölte Nyáry Krisztián, a főpolgármesteri hivatal kommunikációs igazgatója az MTI-vel.
2008. augusztus 27. szerda 13:16 - Hírextra
Kocsis István öt évre kapott megbízást, munkaviszonyának kezdete 2008. szeptember 1. Kocsis idén távozott a Magyar Villamos Művek vezérigazgatói tisztségéből, amit 2005 óta töltött be, 2002-2005 között pedig a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója volt. Kocsis István 1993-1995 között az Állami Vagyonkezelő Rt. vezérigazgató-helyettese volt, 1995-1996 között pedig az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. vezérigazgató-helyettese, majd igazgatóságának tagja és vezérigazgatója.
A Fővárosi Önkormányzat gazdasági bizottságának július 28-án kellett volna döntenie a pályázat nyerteséről, de végül indoklás nélkül 30 nappal meghosszabbították az elbírálás határidejét.
Antal Attilát, a cég korábbi vezérigazgatóját, pályázat nélkül, Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes személyes javaslatára, 2007. január 1-jével nevezte ki a Fővárosi Közgyűlés többsége.
Antal Attila egészségi okok miatt, saját kérésére, április közepén távozott posztjáról. A céget azóta Balogh Zsolt általános vezérigazgató-helyettes irányítja. Őt Antal Attila nevezte ki tavaly szeptemberben vezérigazgató-helyettesnek, röviddel azután, hogy áprilisban beruházási irodavezetőként belépett a BKV-hoz.
A BKV vezérigazgatói pályázatára tizenhárom magánszemély és egy cég, egy zrt. nyújtott be pályázatot a július elejei határidőig. Az önkormányzat szocialista frakciója az elé került összesítés alapján három pályázót tartott alkalmasnak a posztra: Balogh Zsolt megbízott BKV-vezérigazgatót, Hidvégi Gábort, a Vidámpark Zrt. volt igazgatósági elnökét és Devecz Miklóst, a MÁV és a Hídépítő volt dolgozóját.
Somlyódy Csaba (MSZP), a fővárosi önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke szerdán közölte az MTI-vel: a tizenhárom tagú testület jelen lévő tíz tagja közül nyolcan igennel szavaztak, két ellenzéki képviselő pedig tartózkodott.
A két képviselő azért tartózkodott, mert véleményük szerint helyesebb lett volna, ha kivételesen a fővárosi közgyűlés döntene vezérigazgató megválasztásáról - tette hozzá.
Somlyódy Csaba azon sajtóértesülés kapcsán, hogy módosítanák az új vezérigazgató jogkörét, elmondta: a BKV igazgatósága és felügyelő bizottsága kezdeményezi, hogy a helyettesek és főtanácsadók kinevezése a vezérigazgató hatásköréből kerüljön át az igazgatóság hatáskörébe.
A bizottság elnöke szólt arról is, kedden azért nem került napirendre a BKV új vezérigazgatójának ügye, mert a frakcióvezetők jelezték, mielőtt megszületik a végső döntés, a frakciók tárgyalni szeretnének a kérdésről.
Tarlós István, a fővárosi Fidesz-KDNP frakciószövetség vezetője nem vállalná el Kocsis István helyében a BKV vezérigazgatói tisztét, mert a szakember a munkáltatói jogok elvonásával gyakorlatilag kiszolgáltatott helyzetbe kerülne. A fővárosi ellenzéki politikus az MTI-nek elmondta: a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén várhatóan ilyen értelmű döntést hoznak az MSZP-, az SZDSZ- és az MDF-frakcióban ülő képviselők.
Utalt arra, hogy az említett jogkör elvonása a főváros gazdasági bizottságának reggeli ülésén került szóba, ahol Kocsis Istvánt megválasztották; az ellenzéki frakciószövetség ezért nem támogatta a döntést.
Tarlós István azt közölte, Kocsis Istvánt eddigi tevékenysége alapján szakmailag egyértelműen alkalmasnak tartja BKV vezetésére, ám, mint mondta, csodálkozna azon, ha a szakember elvállalná a megbízatást.
Az ellenzéki frakcióvezető szerint ugyanis ha a közgyűlés a munkáltatói jogokat elvonja a vezérigazgatótól, akkor lényegében "lenullázzák a mozgásterét", kiüresedik a pozíció, és a vezető kiszolgáltatott helyzetbe kerül.
Kocsis István egyenesen a szakmai és emberi tekintélyét kockáztatná, ha elfogadná a megbízatást - hangoztatta.Tarlós István ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az "akció" mögött szerinte nem Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester áll, ám egyetlen politikust sem kívánt megnevezni.
Az ellenzéki frakcióvezető ugyanakkor közölte, a döntés "logikus olvasatának" tartja azt az újságírói vélekedést, ami szerint vannak ma olyan emberek a BKV vezetésében, akiknek a helyét így szeretnék megőrizni.
Demszky Gábor és Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes közleményben gratulált Kocsis Istvánnak.Az MTI-nek eljuttatott kommünikéjükben azt írták, hogy a BKV új vezérigazgatójára nehéz munka vár: végig kell vinnie Budapest egyik legfontosabb közszolgáltató vállalatának stratégiai átalakítását.
Olyan szolgáltató cég létrehozását várjuk el tőle - folytatták -, amely megfelel a városvezetés három legfontosabb kritériumának: utasbarát, fejlődőképes és finanszírozható szolgáltatást nyújt Budapest és környéke 2,5 millió lakosának. Hozzátették, a többi közt "az adófizetők pénzével is gondosan gazdálkodó szervezetté szükséges átalakítani a BKV-t."
Forrás: MTI