Szigorodó fogyasztóvédelmi szabályok szeptember 1-től
A fogyasztóvédelmi hatóságnak is lehetősége lesz a jogsértő üzletek ideiglenes bezárására szeptember 1-től, míg az illegális húsüzemek akár kétmilliárd forintos bírságra is számíthatnak - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő csütörtökön a jövő hónap elej
2008. augusztus 28. csütörtök 12:46 - Hírextra
A szeptember 1-jén hatályba lépő változások legfontosabb elemei a fogyasztók tájékoztatására, a bírságszabályok módosítására, illetve a gyermekek és fiatalkorúak védelmére vonatkoznak - közölte a szóvivő internetes tájékoztatóján.
Ismertetése szerint bővülnek a fogyasztóvédelmi hatóságok eszközei, egységessé válik a fogyasztóvédelmi bírság rendszere, illetve annak mértéke.
Budai Bernadett azt mondta, a fogyasztóvédelmi hatóságnak lehetősége lesz a jogsértő üzlet ideiglenes bezárására, és mindenképpen bírságot kell kiszabnia a legsúlyosabb jogsértések esetén.
Megjegyezte, az élelmiszerbiztonsággal összefüggő esetek többségében nem mérlegelhetnek az ellenőrök, kötelező lesz bírságot kiszabniuk.
A kormányszóvivő elmondta, az eddiginél is szigorúbb szabályok lépnek életbe a gyermekek és a fiatalkorúak védelmére.
Közölte, hogy szeptember 1-től egy szervezet, az Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Szolgálat felügyeli, illetve ellenőrzi az élelmiszereket "a szántóföldtől az asztalig".
Hozzátette: lehetővé válik a bírságok arányosítása, vagyis ugyanazért a hibáért egy kistermelőnek kisebb bírságot kell fizetnie, mint a jóval nagyobb felelősséggel és gazdasági erővel bíró hipermarketnek.
Budai Bernadett szerint újabb eszköz lesz a hatóságok kezében az illegális húsüzemekkel szemben, mivel akár kétmilliárd forintos bírságot is kiszabhatnak.
Mint mondta, a bírságot mindenképpen be kell fizetni 15 napon belül, nem lehet megvárni a jogorvoslat eredményét.
A kormányszóvivő elmondta, szigorodnak a közzététel szabályai, vagyis jóval szélesebb körben rendelhető el a hatósági döntések közzététele.
Amennyiben egy cég bármilyen elmarasztalást, szankciót kap a fogyasztóvédelmi szabályok megsértése miatt, akkor azt a hatóságoknak közzé kell tenniük - fűzte hozzá.
Budai Bernadett azt mondta, a legkirívóbb esetekben a határozatot attól függetlenül nyilvánosságra kell hozni, ha még nem született jogerős ítélet.
Példaként a fogyasztók egészségét, testi épségét veszélyeztető jogsértéseket, vagy a nem biztonságos termék forgalmazását említette.
Úgy vélte, a módosítások nemcsak a fogyasztókat, hanem a tisztességesen eljáró kereskedőket és vállalkozókat védik.
Emlékeztetett rá, hogy az Országgyűlés tavasszal több fogyasztóvédelemmel kapcsolatos jogszabályt fogadott el, illetve módosított.
Forrás: MTI