...és megint iskolapad
Már csak néhány napig pihenhetnek a diákok, hétfőn megkezdődik a 2008/2009-es tanév. A közoktatásban 1 millió 363 ezer tanuló ül be az iskolapadba, mintegy 18 ezerrel kevesebben, mint az előző évben.
2008. augusztus 30. szombat 08:27 - Hírextra
Az országos tanévnyitót vasárnap délután Hatvanban tartják, a Damjanich János Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégiumban. A tanévet ünnepélyes keretek között Hiller István szakminiszter nyitja meg.
Az oktatási tárca tájékoztatása szerint az új tanévben az általános iskolákban 101 ezer, a szakközépiskolákban 46.300, a gimnáziumokban 43.300, a szakiskolákban 31.700, míg a speciális szakiskolákban 2.800 elsős ül be az iskolapadba.
Általános iskolákban az idén a tavalyi 809 ezerrel szemben 795 ezer diák tanul majd. Szakközépiskolákban a diákok száma 239.336 (tavaly 242.016 volt), gimnáziumokban 197.811 (tavaly 200.026), szakiskolákban 122 ezer (tavaly 123 ezer), speciális szakiskolákban 9.800 (tavaly 9.700).
A mostani tanév 181 napból áll és 2009. június 15-ig tart.
Az idén sem lesz olcsó a szeptemberi tanévkezdés.
Egy fővárosi Ápisz-üzletben az MTI kérésére összeállított, a tanszerek árát magában foglaló árlista alapján a tankönyvekkel együtt a tanévkezdés legalább 30 ezer forintjába kerül azoknak a szülőknek, akiknek gyermeke szeptemberben először veszi hátára az iskolatáskát.
Az oktatási tárca azt közölte, hogy "a tavalyi árakhoz képest átlagosan 6,5 százalékkal emelhették a kiadók a tankönyvek árát, de a közöttük meglévő piaci verseny miatt ennél alacsonyabb áremelés is feltételezhető".
A 2007. évi őszi felmérések alapján az ingyenes tankönyvellátásra 517.286-en jogosultak.
Változatlanul 10 ezer forint a támogatásra jogosult tanulók számára az ingyenes tankönyvellátáshoz biztosított normatíva. Emellett ezer forint a valamennyi tanuló után igényelhető általános tankönyvtámogatás.
A költségvetésben külön összeg nincs elkülönítve, a tavaly őszi számok alapján a 2008. évi támogatás összege ingyenes tankönyvellátásra jogosultak esetén 5.148,6 milliárd forint, az általános hozzájárulást illetően pedig 1.209,2 milliárd forint, mindösszesen tehát 6.357,8 milliárd forintot terveznek e célra.
Változatlan az az előírás, hogy ingyenesen kell biztosítani a tankönyvet minden olyan tanulónak, aki tartósan beteg, illetve testi, érzékszervi, értelmi fogyatékos, beszédfogyatékos, autista, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, pszichés fejlődési zavarai miatt a nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozott, három- vagy többgyermekes családban él, nagykorú és saját jogán családi pótlékra jogosult, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül.
Az MTI tudósítói három megyéből azt jelentették, hogy intézményátszervezések lesznek, de nagyszámú pedagóguselbocsátás nem várható.
Pécsett sem iskola-, sem osztályösszevonások nem várhatóak a tanév kezdetére, egy intézményt ugyanakkor ideiglenesen be kellett zárni rossz műszaki állapota miatt - tájékoztatta a város művelődési és közoktatási főosztályvezetője az MTI-t.
Póla József beszámolt arról, hogy Pécsett 9.500 általános iskolás, köztük 1050 első osztályos, valamint 11.000 középiskolás kezdi meg tanulmányait szeptembertől. A tanévkezdés átszervezéseket nem igényelt, és csak annyi pedagógusállást szüntettek meg, amennyit a gyermekek csökkenő száma indokolt.
Megjegyezte, hogy a Dunántúl legnagyobb városában problémát jelenleg három feszített vázas, úgynevezett IMS-technológiával készült iskolaépület okoz. Kettőben állandó műszaki felügyelet mellett egy évig még lehet tanítani, az Illyés Gyula Általános Iskola épülete azonban életveszélyessé vált, ki kellett üríteni.
A főosztályvezető hozzátette: az Illyés alsó tagozatos diákjainak a nevelési központban, felsőseinek a pécsi távfűtő vállalat, a Pétáv Kft. korábbi irodaházában biztosítottak helyet az oktatáshoz. A három épület mielőbbi felújítása elkerülhetetlen, a munkálatok költsége összesen mintegy egymilliárd forint.
Csongrád megyében egy általános iskola szűnik meg. A kübekházi gyermekek Szőregre járnak hétfőtől iskolába, ami csaknem száz általános iskolást jelent. A bezárásra ítélt iskola 9 tanára közül hatot vesz át a szőregi. Az 1843 óta működő kübekházi iskolában azért szűnik meg az oktatás, mert a település önállóan nem képes finanszírozni annak működését. Dócon szeptembertől vonják össze két osztályba az alsó tagozatosokat, Forráskút szeptembertől hoz létre oktatási intézmények társulását a szomszédos Ülléssel. Két óvoda és két általános iskola került közös intézménybe. Ez valamivel több mint ötszáz gyermeket érint. Ugyanez a helyzet Csanádpalota és Kövegy esetében, ott két iskola és egy óvoda, illetve egy bölcsőde összesen 430 gyermekének oktatását irányítja majd a társulás. Balástya és Ópusztaszer is létrehozta a társulást, esetükben ez 510 gyermeket érint.
Vas megyében az idei tanévben csak néhány helyen történt változás az intézmények szerkezetében, két óvodát és egy alapfokú művészetoktató iskolát zártak be. Kapillár Sarolta, a Vas Megyei Önkormányzat oktatási és közművelődési titkársága vezetőjének tájékoztatása szerint a megyében 13 intézménynél történt átszervezés a nyáron. Több kisebb település önálló óvodáját adják át működtetésre az illetékes többcélú kistérségi társulásnak, Káld és Borgáta az óvodai és alapfokú oktatási feladatok ellátásával egy alapítványt bíz meg.
Megszűnik a körmendi városi óvoda szarvaskendi tagóvodája, a bucsui napköziotthonos óvoda, valamint a kőszegi Bersek József Általános Iskola alapfokú művészetoktatása. Az átszervezések nem járnak jelentős pedagógus-, illetve közalkalmazotti elbocsátásokkal.
Forrás: MTI