Az MSZP erőssége a váltás
Javában dúl a hatalmi harc - mérte fel Gyurcsány Ferenc a pillanatnyi helyzetet pénteki blogbejegyzésében. A kormányfő új elemmel színesítette a palettát: saját - esetleges - menesztését a baloldal pozitívumaként állítja be, szemben a "vezérelvű" Fideszbe
2008. szeptember 7. vasárnap 08:30 - Hírextra
"Egyszerre folyik programvita - nagyon sajátosan - és hatalmi természetű vita is" - írja blogjában pénteken Gyurcsány Ferenc.
"Ami a hatalmi viszonyokat illeti, ez kívülről érdekesebbnek tűnhet, mint belülről - folytatja a kormányfő -.
E téren úgy látom, jelentős eltérés van a bal- és a jobboldal között. A Fidesz vezérelvű párt, a vezérnek van pártja. Nálunk a pártnak és a baloldalnak van vezetője. Ott a vezér választ szabadon irányvonalat, helyetteseket, választókerületi elnököket, és még a jó ég tudja, ki mindenkit, nálunk fordítva. Nálunk a párt választja meg a vezetőjét. Mindig is fontosnak tartottam, hogy a párt érezze: ebben a döntésében nem köti semmi, csak a saját józan megfontolása, az, hogy mi a jobb a magyar baloldal számára. Én ezt a magyar baloldal erejének tartom. Olyan erőnek, amiből következik az alkalmazkodás képessége, és ebből származott az elmúlt két választási győzelem, és meggyőződésem, hogy a harmadik is ebből fog származni." Érdekes, hogy a mostani kormányfő - akkor sportminiszterként - a Medgyessy Péter eltávolítása előtti hatalmi játszmában is sikerrel vetette be a világháló lehetőségeit. Medgyessy Péter 2004 augusztusában tervezte bejelenteni, hogy meneszti Gyurcsány Ferenc sportminisztert, korábbi bizalmasát, aki időközben vetélytársává lépett elő.
A kormányfői szándék azonban Medgyessy szabadsága idején nyilvánosságra került - nyilván nem véletlenül. A papíron vesztésre álló sportminiszter a szocialisták webes fórumán a Medgyessy Péter utódlására vonatkozó kérdésekre azt válaszolta: nincs oka annak, hogy az MSZP Medgyessy Péter utódjáról gondolkodjon. Jelezte: továbbra is Medgyessy a párt jelöltje a 2006-os választásokra is. Rövid időn belül nyilvánvalóvá vált azonban, hogy a háttérben akkor már egészen más lépéseket készítettek elő.
A négy évvel ezelőtti események szintén összekapcsolódtak a pártelnöki poszt kérdésével. A közvélemény-kutatások szerint akkor három hölgy, Szili Katalin, Lamperth Mónika és Lendvai Ildikó volt a legnépszerűbb. Gyurcsány Ferenc, Hiller István és Szekeres Imre gyengébb eredményeket mondhatott magának.
Az SZDSZ akkoriban is fontos szerepet játszott. Pozícióit 2004 nyarán erősítette, hogy az európai uniós választásokon viszonylag jól szerepelt. A liberális párt prominensei nyilatkozataikban többnyire élesen bírálták a Medgyessy-kormányt, és mielőbbi változást sürgettek.
Forrás: Infó Rádió